Na vsebino

Kako si pomagamo pri prehladu, kašlju in tudi osamljenosti

Večina mojih že tu zapisanih nasvetov zajema uporabo zelišč, ki jih lahko gojimo v naših klimatskih razmerah na domačem vrtu ali nabiramo v naravi. V tokratnem zapisu pa sem izbrala zeliščne pripravke, ki vključujejo tako domača kakor tudi eksotična zelišča, ki so tudi že desetletja prisotna v evropskem ljudskem in lekarniškem zdravilstvu in kulinariki.

Med s klinčki

Vzemite dve žlici klinčkov in jih grobo zdrobite v terilniku. Potem jih stresite v ponev in pražite 2-3 minute. Nato jih ohladite in zamešate z dvema žlicama medu. Pri težavah s suhim kašljem večkrat na dan poližite 1 žličko medu s klinčki.

Čaj iz ozkolistnega trpotca in popra

Tisti, ki ste si ustvarili zalogo suhih listov ozkolistnega trpotca, si boste pri dražečem kašlju in prehladu lahko pomagali z naslednjim zeliščnim pripravkom. Najprej 4-5 zrn popra strite v terilniku, potem jih zmešate z 10-15 listov ozkolistnega trpotca. Mešanico prelijete s skodelico vrele vode. Pustite stati 10-15 minut, nato precedite. Čaj malo ohladite, mu dodate še med in pijete po majhnim požirkih.

Cimet v kombinaciji z »babičinimi« zelišči

Tudi cimet ni primeren le za jabolčni zavitek ali kuhano vino, (ki sta mimogrede tudi zdravilna jed in pijača), ampak vam ga svetujem v kombinaciji z določenimi domačimi zelišči za pripravo odličnega prsnega čaja. Lahko si naredite mešanico iz različnih zelišč; uporabite zelišča: materina dušica, timijan, žajbelj, bazilika, sivka, bezeg, lipa, lapuh, rman, kamilica, komarček, janež, lučnik, trobentica, vijolica…

Pomarančni sok

Mnogi otroci so konec tedna dobili igrače ali oblačila ali sladkarije ali sadje, dar dobrega moža Miklavža. Po pripovedovanju moje mame so bili otroci v preteklosti (med obema vojnama in po vojni) veseli že (takrat še zelo eksotične) pomaranče ali suhega sadja.

Danes so pomaranče dostopne in prisotne v vsakem gospodinjstvu, zato vam predlagam, da se v primeru slabšega počutja ali prehlada (ali le preventivno) zdravite tudi z njimi. Tako lahko 1-2 dni pijete le pomarančni sok. Tisti dan, ko začnete s kuro, si zjutraj iz 10 pomaranč pripravite pomarančni sok in ga razredčite s prekuhano vodo. Pijte ga vsaj petkrat, enakomerno preko dneva. Če zmorete, ta dan ali dva tudi ne jejte. Ali pa uživajte le lahko hrano. Tako boste pomagali vašemu imunskemu sistemu, da bo telo lažje premagalo napad virusov ali bakterij.

Če pa je bolan vaš otrok, mu s pomarančnim sokom nadomestite le posamezen obrok. Ali pa mu ga dolijete v topel čaj.

Zakaj dišeča začimba cimet da

Cimet je imel veliko zdravilno moč že v starodavni kitajski medicini in tako velja še danes. Odličen je za pomirjanje živčnega sistema in pomaga tudi pri depresiji. Eterično olje cimeta nas pomirja, ogreje nam telo in dušo in v nas vzbuja občutek zadovoljstva in sreče.

No, omenila sem že kuhano vino, ki ga mnogi tako pogrešajo, ker letos žal ne bo božičnih in novoletnih sejmov. Ti so povezovali ljudi v ožji ali širši skupnosti, saj smo se tam srečevali in družili v pričakovanju novega leta.

Predlagam vam, da si občasno to pijačo pripravite doma, da vas bo pogrela in vzbudila prijetne občutke spomina na druženje s sodelavci, prijatelji in širšo družino v preteklih letih. Če pa niste navdušenec kuhanega vina, pa cimet uporabite pri pripravi različnih peciv, pa tudi v kavi in čaju. Ali pa si preprosto skuhajte dobri stari jabolčni kompot, kateremu dodate ščepec cimeta…

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj