Na vsebino

Kdo je lahko priča?

Zoper mene je vložena tožba. Tisti, ki me toži je predlagal zaslišanje 10 prič. Vsi so njegovi sorodnik in me zanima če takšno pričanje velja?

Odvetnik odgovarja

Sorodstveno razmerje ni takšna ovira, da neka oseba ne bi smela biti zaslišana kot priča. Zakon o pravdnem postopku (ZPP) določa, da mora vsak, kdor je povabljen za pričo, na sodišče tudi priti in pričati v kolikor zakon ne določa drugače. ZPP glede sposobnosti biti priča določa le to, da kot priča ne sme biti zaslišan, kdor bi s svojo izpovedbo prekršil dolžnost varovanja uradne ali vojaške skrivnosti, dokler ga pristojni organ ne odveže te dolžnosti.

Sorodstven razmerje tako ni ovira za pričanje. Pri tem moram opozoriti, da ni nujno, da bo sodišče dejansko zaslišalo vseh 10 prič. Kot priče se smejo zaslišati le osebe, ki so zmožne dati podatke o dejstvih, ki se dokazujejo. V postopku mora tisti, ki predlaga zaslišanje neke priče predhodno tudi navesti o katerih dejstvih pomembnih za samo pravdo bo priča pričala in če priča ne more pričati o pomembnih dejstvih za odločitev, jo sodišče zagotovo ne bo zaslišalo.

Vaš pomislek glede povezanosti priče in tožnika je popolnoma na mestu. Upravičeno je domnevati, da imajo priče, ki so sorodniki ene ali druge stranke v postopku interes, da le ta zmaga. Sodišče pa vse opisano tudi upošteva pri izdaji sodbe, saj sodišče o tem katera dejstva se štejejo za dokazana, odloči po svojem prepričanju na podlagi vestne in skrbne presoje vsakega dokaza posebej in vseh dokazov skupaj ter na podlagi uspeha celotnega postopka. Tako dejansko ima v obziru tudi sorodstveno povezanost, ki pa kot je bilo že opisano ni ovira za to, da neka oseba lahko priča v pravdnem postopku.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj