Na vsebino

Sam svoj svet (27)

Hokkaido, drugi največji otok Japonske, ki se tik za otokom Tohoku baha s svojimi prostranimi planotami in visokimi gorovji, po mnogih značilnostih prej kot na Japonsko, spominja na Skandinavijo. Medtem, ko se po japonskem veselijo zmag baseball skupin, ali občudujejo svoje svetovno znane drsalce, na Hokkaido slavijo smučarske skoke. Te lahko enkrat letno iz oddaljenega Sappora, spremljamo tudi na udobnih kavčih. Da se z domačega udobja na Hokkaido odpraviš tudi, ko se naši orli ne potegujejo za medalje, je tukaj nekaj značilnosti, ki Hokkaido loči od preostale Japonske.

Za začetek je potrebno poudariti, da je Hokkaido ogromen otok, velik kot naša celotna severna soseda. Kljub isti velikosti kot Avstrija, pa na njem prebiva za polovico manj prebivalstva. Redka poseljenost izven večjih mest Hokkaido v večini prepušča srnam, lisicam in rjavim medvedom. Ti tukaj cesto prečkajo pogosteje kot si misliš. Še posebej domače se tukaj počutijo srne, ki so tako navajene ljudi, da se ob srečanju z avtom niti ne zganejo s ceste. Če imaš dovolj udomačenih mačk in psov ter bi raje kaj bolj eksotičnga, srne na Hokkaido že čakajo v vrsti.

Sedaj pa zares. Kaj Hokkaido dela tako drugačnega od ostale Japonske?

Vpliv Združenih držav Amerike - Japonska je vrsto let bila zaprta za zunanji svet, kar je glavni razlog za tako posebno kulturo, ki se je ohranila še do danes. Ta trditev velja za vso Japonsko z izjemo Hokkaida. V letih 1860 se je tedanja japonska vlada odločila spodbuditi razvoj Hokkaida, ki je do tedaj bil precej redko poseljen in agrikulturno naravnan. S pomočjo vzhodnih sosedov, so Hokkaido tekom desetletij razvili v gospodarsko cvetoč otok, pri čemer so planiranje v večini prepustili Američanom. Njihov vpliv se še danes vidi predvsem na stari arhitekturi, ki je po izgledu identična starem ameriškem neobaroškem slogu.

Stroad - Vpliv zahoda na arhitekturo, ki bolj spominja na ameriško ali severno evropsko, je prijetno presenečenje, ko zaideš na severni otok. Manj prijeten pa je prevzem ameriškega stistema stroadov. Če ne veš kaj pomeni beseda “stroad”, potem si lahko oddahneš, da smo v Evropi proti gradnji tovrstnih cest in se ti z njimi ni treba ubadati. Stroad so dolge, večkrat večpasovne ceste, ki se vlečejo več kilometrov. Vse ceste po Hokkaidu so zgrajene po principu stroad, kar mesta naredi precej neprijazna peščem in kolesarjem, zaradi česar je večina prebivalcev prisiljena uporabljati avtomobile.

Številčnost avtomobilov - Če se ponovno navežem na zgornjo točko, se Hokkaido od Japonske razlikuje po številčnosti avtomobilov. Prostrana hribovja in redko poseljene ravnice onemogočajo premikanje po otoku brez lastnega prevoznega sredstva. Železniški promet in avtobusi so precej redki in izjemno dragi. Tako je Hokkaido poleg Okinawe otok, kjer je za raziskovanje potrebno najeti avto.


Vozniki avtomobilov - Ob neprijaznih stroadih, dolgih razdaljah med mesti in obvezni uporabi avtomobilov, je povsem jasno, da se Hokkaido razlikuje tudi po vozikih. Če so drugje vozniki precej bolj sproščeni in se držijo omejitev, je na Hokkaidu vožnja preko omejitev, prehitevanje po voznem pasu ali vrivanje nekaj vsakdanjega. Ob ogromnih razdaljah, ki jih morajo stalno prevoziiti, se pač nikomur ne da voziti več kilometrov ravnice za počasnim avtomobilom. Tako sva se tukaj kar hitro naučila, da se ne smeš voziti po omejitvah, saj s tem upočasnuješ promet in da je povsem navadno, da avto, prehitiš po levi (naši desni), ker se pač ne bo umaknil iz prehitevalnega pasa.

Mlečni izdelki - Japonci obožujejo mleko. Potem pa se tukaj uporaba mlečnih izdelkov počasi zaključi. Iskanje navadnega jogurta, sira ali margarine se je za naju velikokrat končalo brez uspeha. Oči so nama kar zasijale od veselja, ko sva pristala na Hokkaido. Hokkaido je dom ogromnim kmetijam, ki z mlečnimi izdelki zalagajo vso Japonsko. Na otoku ima vsaka večja kmetija tudi lastno trgovinico kjer lahko kupiš kar ti srce poželi. Ramen s sirom, ramen s smetano za kuhanje ali ocvrt piščanec s sirom, na Hokkaidu se vse japonske tradicionalne jedi dobijo s pridihom mleka.

Morska hrana - tako kot po mlečnih izdelkih, je Hokkaido znan po morski hrani. Če na otoku vidiš drag avtomobil, sigurno pripada velikemu kmetovalcu ali ribiču, ki se ukvarja z gojenjem školjk ali lovlenjem tune. Na otoku dnevno pripravljajo svežo morsko hrano in restavracije s sashimi (surovo morsko hrano) stojijo druga ob drugi in se kar grebejo za goste. Toliko jih je. Sveži kosi tune, lososa, školjke, ikre in še premikajoče se rakovice, te čakajo vsepovprek.

Polja kamor seže pogled - Prostrane planote so idealne za ogromne kmetije in pridelavo živil za celotno državo. Tako se na Hokkaidu ogromne farme kar vstijo druga ob drugi, vsaka z večjimi pridelovalnimi površinami od prejšnje. Za razliko od ostale Japonske, kjer na manjših plantažah gojijo riž, so ogromna polja, ki prekosajo tudi naša, res zanimiva na pogled.

Pozna pomlad - Češnje na japonskem cvetijo v marcu in začetku aprila, na Hokkaido pa jih pomlad prinese šele z začetkom maja. Hokkaido je namreč s svojo severno lego in visokimi nadmorskimi višinami skoraj pol leta prekrit z visko snežno odejo. Ta brez problema znaša tudi več metrov v višino. Raj za smučanje in ljubitelje zimskih športov, kjer je sneg vse do sredine aprila.

Hokkaido je svet zase. Z zahodno arhitekturo, ameriškim urbanističnim planiranjem, srnami na vsake par metrov in najpopularnejšo japonsko znamko piva Sapporo, res nikoli ni dolgčas. Pravi užitek se je voziti po vijugastih cestah v gozdnata hribovja ali ob obalah, kjer razburkan ocean na obalo nanaša morkse zvezde. Super izkušnja, dokler se pred tabo ne pojavi počasen avtomobil, ki se vozi po omejitvah in ga nikakor ne moreš prehiteti.

Maša in Tomaž

Maša in Tomaž

Na pragu zrelosti, v pisarni, za ekranom do mraka, sva se velikokrat spraševala, kaj se skriva tako daleč za obzorjem. Želja po odkrivanju naju je gnala, da onstran domačih meja ozreva širni svet. Tako sva spakirala nahrbtnika, se poslovila od bližnjih, ter se z jutrom podala dogodivščinam naproti.

Sva Maša in Tomaž, popotnika po obalah Tihega oceana.

Dobrodošli v najinem kotičku tega širnega interneta, kjer opisujeva svoja doživetja. Malo to počneva zase, malo za bližnje doma in malo za vsakega radovedneža, ki se slučajno znajde tukaj.

Končna destinacija je neznana. Dobrodošli na poti.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj