Na vsebino

Divji potok v ledenem okrasju

Ko popotnik s svojim jeklenim konjičkom brzi skozi črmošnjiško dolino niti sluti ne, kakšne lepote se skrivajo v neposredni bližini ceste. Med Srednjo vasjo in Črmošnjicami ter naprej v smeri Dolenjskih toplic si je Divji potok ustvaril razgibano in slikovito strugo. Potok izvira nad Srednjo vasjo in večino svojega toka teče skozi gozdnato pokrajino. Vodnatost potoka ojača še voda, ki prihaja na površje iz izvirne vodne jame Mašelj pod Črmošnjicami. Po dobrih treh kilometrih se potok izlije v Črmošnjičico.

Voda je na prevladujoči dolomitni podlagi ustvarila veliko število manjših slapov, tolmunov in brzic. Posebnost Divjega potoka je izločanje lehnjaka na celotni dolžini struge. Lehnjak je porozna, lahka luknjičava karbonatna kamnina, ki nastaja v vodi, bogati z apnencem.. Voda, ki teče preko mahu in rastlinja odlaga na njem apnenec. Sčasoma mah okamni in se spremeni v lehnjak, ki je rumenorjave barve. Z izločanjem lehnjaka se pragovi na slapovih nenehno spreminjajo in ustvarjajo slikovite tolmune. Včasih so lehnjak iz Divjega potoka uporabljali za gradnjo, še danes ga je videti na nekaterih stavbah v bližnjih vaseh.

Divji potok predstavlja pomemben življenjski prostor za številne rastlinske in živalske vrste.

Rak koščak in močerad sta vodo in vlažno obrežje izbrala za svoje domovanje. V krošnjah prevladujoče bukve in gabra živijo detli, žolne in številne druge ptice. Tudi povodni kos je tu stalni prebivalec. V podrasti uspevajo številne rastlinske vrste.

Ob Divjem potoku je urejena krožna učna pot, na katero lahko vstopimo v Srednji vasi ali v Črmošnjicah. Nevarnejši predeli poti so zavarovani z zaščitno ograjo, ob poti pa so nameščene informativne table. Na nekaterih so tudi zanimive uganke, ki so namenjene najmlajšim. Zanimive so tudi lesene skulpture, s pomočjo katerih lahko otroci oblikujejo slike rastlinskih in živalskih vrst, ki živijo ob potoku. Pot ni zahtevna, čas obhoda je odvisen od tega, kolikokrat se bomo ustavili in uživali v res lepem naravnem okolju. Vsekakor pa bomo to opravili v dobri uri.

Danes so bile izredno nizke jutranje temperature, zjutraj, ko so nastale te fotografije, je bilo kar 15 stopinj pod lediščem. Potok se je odel v čudovito ledeno okrasje.

Vzemite si kdaj čas in obiščite ta res lepi kraj, ki je na informativni zloženki Zavoda za varstvo narave imenovan kot skriti biser narave. In res je.

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

     
22
37
45
55
67
77
83
91
10
21
23
24
26
27
30
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj