Na vsebino

Ognjič, priljubljena rastlina naših vrtov

Ognjič, ki je doma v Sredozemlju, je pogosto zasejan na naših vrtovih kot okrasna enoletna, redkeje dvoletna rastlina. Uporabljajo ga tudi za zdravljenje in v kulinariki pa tudi za varstvo rastlin v okolici, kjer raste. Pomaga zdraviti tla, ki so okužena z nematodami. Njegova semena ukrivljene oblike so botrovala tudi ljudskemu poimenovanju – zdravilni meseček. Latinsko ime Calendula pa je dobil zato, ker je veljalo široko razširjeno prepričanje, da zacveti vsak prvi dan v mesecu. Ker se njegovi cvetovi odpirajo le v lepem, sončnem vremenu, je njegovo ljudsko ime tudi vremenar, vremenec.

Za vzgojo ni zahteven, uspeva na vrtovih, ilovnatih tleh, njivah in neobdelanih površinah. Je do 70 cm visoka, pokončna rastlina, katere stebla so razvejana, s polstenimi dlačicami. Listi so premenjalno razporejeni, podolgovati in dlakavi. Rumeni in oranžni dišeči cvetovi lahko dosežejo od 4 do 7 cm v premeru.

Nabiramo popolnoma odprte cvetne glavice v sončnem vremenu in jih posušimo v senci, ne prepihu. V ljudski medicini se uporabljajo tudi listi ali vsa rastlina med cvetenjem. Zato si ne delajte nepotrebnega dela, da bi za čaj uporabljali le jezičaste cvetove, saj je za zdravljenje uporabna vsa rastlina, predvsem pa socvetja.

Ognjič vsebuje eterično olje, saponine, alkohole, glikozide, karotenoide, kumarine, polisaharide, salicilno kislino, grenčino kalendren in mnogo drugih snovi. Čaj iz posušenih cvetov deluje pomirjevalno, niža pritisk, še posebej v klimakteriju, čisti kri, lajša krče in odpravlja čire, zato je pogosta sestavina trebušnih in črevesnih čajnih mešanic, ki si jih lahko pripravimo sami. Z njimi si pomagamo tudi pri vodenici in ženskih boleznih (odtod ljudsko ime babji prstanec) in ker deluje protibakterijsko in protivirusno, pri angini, vnetem grlu, paradontozi, kašlju, gripi in za zmanjšanje tumorjev.

Iz cvetnih listov z maceriranjem izločimo ognjičevo olje, ki izvrstno celi in pomlajuje kožo, zato ga dodajamo mnogim kožnim preparatom. Ognjičevo mazilo, tinktura ali obkladki so primerni za oskrbo različnih ran, vnetij, tvorov, sončnih opeklin, oparin, ozeblin, udarnin, zmečkanin, preležanin in pri pikih žuželk, prav tako pri krčnih žilah, zlati žili in odprtih nogah. Ognjič ima podobne učinke kot arnika, pri tem pa ne draži kože in ne povzroča alergičnih reakcij. Lahko si pripravimo tudi parno kopel za obraz pri nečisti in utrujeni koži.

V kuhinji lahko uporabimo liste in cvetove pri pripravi solat in omak. Jezičaste cvetove lahko uporabimo kot nadomestek žafrana za pripravo ribjih jedi in jedi iz perutnine. Cvetne popke lahko okisamo kot kapre. S cvetovi lahko okrasimo mesne plošče, namaze in sadne solate.

Ognjič je tako univerzalna in vsestransko uporabna rastlina, zato vam priporočam, da ga posejete tudi na vaš vrt ali v visoko gredo. Ker je tudi samoseven, ga boste nato gostili še vrsto let. Setev lahko opravite neposredno ali ga vzgojite v setvenih lončkih. Ko v juniju začne cveteti, sproti pobirajte cvetove. Če pa vam rastlina na nekaterih vejicah naredi semena, jih poberite in shranite za naslednjo sezono, rastlina pa vam bo tako cvetela nemoteno do oktobra ali celo do prve slane.

Naj zaključim s tem, da sodi ognjič tudi med čarobne rastline. Venci ognjiča, obešeni na podboje vrat, preprečujejo vsakemu zlu vstop v vašo hišo. Cvetovi, položeni pod blazino, nam prinesejo jasnovidne sanje. Če ga daste v kopel, boste dosegli vsesplošno spoštovanje. Če želite na sodišču doseči pravico, imejte v žepu ognjič. Vredno poskusiti, mar ne?

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj