Na vsebino

Motokros proga

Bralec je poslal vprašanje in dokumentacijo in navaja, da določena motokros proga nima izvedenega obveznega predhodnega postopka vplivov na okolje, ki ga zahteva Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje. Navaja, da je zemljišče na katerem stoji motokros proga po namenski rabi območje za rekreacija in šport. Zanima ga ali lahko motokros proga vseeno dobi uporabno dovoljenje?

Odvetnik odgovarja

Za zelo konkreten in izčrpen odgovor na bralčevo vprašanje, bi bilo potrebno pregledati vso že obstoječo dokumentacijo motokros proge, ugotoviti kdaj je bila zgrajena, katera zakonodaja s področja posegov v prostor je veljala in kaj so določali predpisi v času izdelave motokros proge. Vse opisano pa močno presega namen te rubrike.

Sam sicer nisem strokovnjak s tega področja in zato predlagam, da si bralec poišče strokovno pomoč in da preveri tudi občinske prostorske akte, iz katerih bo jasno razvidno kakšni so pogoji za posege v okolje v področju urejanja prostora, v katerem se nahaja motokros proga, in tudi ali so površine namenjen tudi tej »dejavnosti«.

Pri tem je potrebno upoštevati tudi dejstvo, da mora takšen poseg v okolje zadostiti tudi s področja pravil o najvišjih dovoljenih količinah hrupa v naravnem okolju, pravil o vožnji v naravnem okolju in tudi o morebitnih prepovedih v druge varovana območja (vodovarstveno območje, območje krajinskih ali drugih parkov itd..).

Ravno tako ni popolnoma jasno kaj bralec misli z »uporabnim dovoljenjem«. Uporabno dovoljenje se namreč izda za določeno vrsto objekta, upoštevaje definicijo objekta po Gradbene zakonu (GZ-1). Motokros proga (ne morebitni objekti ob njej) pa ne pašejo v definicijo objekta, ki pomeni stavbo ali gradbeno inženirski objekt. Motokros proga tako, po mojem mnenju, ne potrebuje uporabnega dovoljenja v smislu GZ-1.

Bralec je posredoval odgovor Ministrstva za okolje, vendar pa je potrebno upoštevati tudi okoliščino, kdaj je bila motokros proga dejansko narejena in kdaj je nastala obveznost predhodnega postopka ali izdaje soglasja za poseg v prostor, če je sploh nastala. Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje (Url.RS 51/14 in naslednji), velja šele od 22.7.2014. Skladno s to Uredbo bi bilo moč sklepati, da je predhodni postopek obvezen, v njem pa se nato ugotovi in odloči ali je potrebno izdati okoljevarstveno soglasje ali ne. Vendar pa je predhodni postopek uveden šele z Uredbo iz leta 2014.

Pred to uredbo je namreč veljala Uredba o vrstah posegov v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje (Url. RS št. 78/06 in naslednji-v nadaljevanju Uredba1). Ta pa je popolnoma drugače predpisovala presojo vplivov na okolje. Po Uredbi1 je bila presoja vpliva na okolje obvezna za določene posege, ki so bili opredeljeni v Prilogi 1, med njimi ni bilo motokros proge. Ravno nasprotno, presoja vplivov na okolje je bila po Prilogi št. 2 Uredbe1 obvezna za tako imenovano stalno dirkalno in testno proga za motorna vozila, kamor bi lahko uvrstili tudi motokros progo, samo če je dosegla ali presegala površino 10 ha, ki je bila predpisana kot prag za obvezno presojo vplivov.

Ministrstvo za okolje sicer vodi evidenco o izdanih in zavrnjenih okoljevarstvenih soglasjih od leta 1997 dalje, vendar pa se v njo vpisujejo samo zavrnjena in izdana soglasja. Če za nek poseg ni bilo potrebno soglasje in le to ni bilo izdano in se tudi ni vpisalo v seznam.

Če predhodni postopek ni bil izveden opisano tako lahko samo pomeni, da po letu 2014 nihče ni predlagal izvedbo tega postopka, to pa ni bilo potrebno narediti če po začetku veljave Uredbe iz leta 2014 niso bili izvedeni takšni posegi ali spremembe, ki bi narekovale uvedbo predhodnega postopka.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj