Na vsebino

Kyoto (23)

Kyoto, nekdanja japonska prestolnica in srce tradicionalnih četrti, je najbližje stari Japonski, kar ji lahko prideš.

Tiho mesto, ki je dom številnim tradicionalnim četrtim, kjer se ob ozkih ulicah dolgo v noč nazdravlja s sake, je polno zgodovine in nepozabnih svetišč. Njegovo zgodovinsko pomembnost kot nekdanja prestolnica, odraža celotna urbanistična zasnova, ki v centru ne dovoli postavljanja stavb živih barv. Omejena barvna paleta rjave, bež in drugih umirjenih odtenkov, poskrbi za edinstven izgled mesta. Ne glede ali se nahajaš med starimi ulicami ali promenadami modernih stoplnic, mesto odraža svoj čar.

Kot drugo najbolj turistično mesto, tik za Tokiom, se na glavnih atrakcijah počutiš kot pravi turist, saj je domačinov precej malo. Številne stojnice z okusno hrano, trgovince z ročno izdelanimi spominki in mednarodne restavracije obdajajo vsak pomembnejši tempelj. Glavna svetišča so polna obiskovalcev že pred sedmo zjutraj, ko je možnosti za fotografijo brez stoterih turistov še malo več. Dejstvo, da sva zadnje nekaj tednov Japonsko raziskovala brez gore turistov, naju je precej razvadilo. Kyoto naju je postavil na realna tla.

Najlepši predel Kyota, kjer se prepletajo stare ulice s še ohranjenimi čajnicami in templji se nahaja okoli predela Gion. Tukaj se v razmaku polurnega sprehoda vrstijo številne tlakovane ulice, stara gledališča, ki gostijo predstave geish in svetišča namenjena duhovom iz okolišnjih vrhov. Ulice so polne deklet v kimonih in nekatere so oblečene kot prave geishe, vendar so žal vse lepotice le turistke, ki čudovite ulice uporabijo za nepozabne fotografije.

Osrčje starodavnega predela predstavlja petnadstropna pogoda templja Hokan-ji, ki se dviga visoko nad okoliške ulice. Majhna zanimivost - kadarkoli v imenu templja zaslediš končnico “-ji”, gre za budistični tempelj.

Na drugem bregu Gion predela se razprostira še večji budistični tempelj Kennin-ji, ustvarjen v začetku prejšnjega tisočletja. Njegov ustanovitelj je na Japonsko pripeljal najpopularnejšo vejo budizma in svetovno znan matcha čaj. To sta seveda le dva templja, kjer bi pravi zgodovinski fanatiki lahko preživeli ves dan in do podtankosti spoznali vso zgodovino. Midva jih imava po enem mesecu že kar dovolj pod pasom, in se v vsakega ne poglobiva toliko, kot bi se spodobilo. Zato več informacij o templjih lahko najdeš na Googlu. V samem Kyotu se namreč nahaja kar 1600 budističnih templjev in 400 shinto svetišč, zato se po prvih dveh dneh nisva niti sekirala več, če ne uspeva obiskati vseh pomembnejših.

Ob tisočih budističnih templjih, pa je glavna znamenitost Kyota shinto svetišče Fushimi Inrai Taisha. Zgrajeno v osmem stoletju, svetišče na pobočju krasi stotine rdečih torii vrat. Te se vrstijo vse od vznožja templja do vrha hriba in slovijo po svojih ikoničnih rdečih slikah, znanih povsod okoli sveta.

Fushimi Inari in Gion okrožje skupaj z bambusovim gozdom, ki ga nisva obiskala, predstavljajo tri glavne atrakcije Kyota, kjer se vrsti večina turistov, ki mesto obiščejo za nekaj dni. Kljub glavnim znamenitostim, tisočim templjem in stotinam svetišč, pa je Kyoto nadvse živahno mesto, kjer iz ulice v ulico odkrivaš novosti.

Maša in Tomaž

Maša in Tomaž

Na pragu zrelosti, v pisarni, za ekranom do mraka, sva se velikokrat spraševala, kaj se skriva tako daleč za obzorjem. Želja po odkrivanju naju je gnala, da onstran domačih meja ozreva širni svet. Tako sva spakirala nahrbtnika, se poslovila od bližnjih, ter se z jutrom podala dogodivščinam naproti.

Sva Maša in Tomaž, popotnika po obalah Tihega oceana.

Dobrodošli v najinem kotičku tega širnega interneta, kjer opisujeva svoja doživetja. Malo to počneva zase, malo za bližnje doma in malo za vsakega radovedneža, ki se slučajno znajde tukaj.

Končna destinacija je neznana. Dobrodošli na poti.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj