Na vsebino

Generacija Z – podjetniško najbolj naravnana generacija

Prihaja generacija, ki ni izkusila sveta brez pametne digitalne tehnologije ter interneta, in ki jim je bil pametni telefon položen v zibelko. Generacija, ki je, za razliko od prejšnje, odraščala oz. bila vzgojena v obdobju recesije. Generacija, ki ji je dejansko resnično zelo mar za okolje. Generacija, ki je najbolj etnično heterogena in generacija, ki velja za največjo.

Mlade, rojene med letoma 1995 in 2010, imenujemo generacija Z, ker so nasledniki milenijcev (mene), ki jim rečemo tudi generacija Y, vendar se jih je prvo poimenovanje bolj prijelo. Medtem ko milenijci že začenjajo zavzemati vodilna mesta v političnem in družbenem življenju, pa generacija Z pričenja prodirati na trg dela. Do leta 2026 naj bi že postali največji potrošniki na ameriškem trgu, zato jim razvojni in marketinški oddelki podjetij namenjajo zelo veliko pozornosti.

Zakaj pravzaprav pišem o tej temi? Zato, ker sem pregledal in analiziral rezultate več različnih raziskav, kateri so me zares fascinirali in bi jih želel deliti z vami, da bi vsi skupaj lažje razumeli, zakaj moramo mlade čim hitreje vključiti v aktivno gospodarsko in družbeno življenje. Res je, da je bila večina teh raziskav opravljenih v ZDA, a kljub temu menim, da je/bo evropska generacija Z zelo podobna ameriškim vrstnikom:

  • 73 odstotkov posameznikov generacije Z sanja o svojem podjetju in uresničitvi svoje podjetniške ideje

Očitno prihaja podjetniško najbolj naravnana generacija. Kot rečeno, je generacija Z odraščala v obdobju recesije, zato se zavedajo, da si morajo stvari, ki si jih želijo, prislužiti in da se vse lahko spremeni z danes na jutri. Zaradi takšne vzgoje so naravnani k varčevanju ter tekmovalnosti. Poznani so kot ''early starters'', saj za razliko od prejšnjih generacij že zelo zgodaj razmišljajo o svoji karieri, hkrati pa jim poznavanje tehnologije omogoča, da zelo enostavno ustvarijo lastne promocijske kanale in storitve. Npr. imamo 12-letne Youtube zvezde, 6-letniki pa so sposobni že programirati – raziskave kažejo, da je inteligenčni kvocient generacije Z višji od prejšnjih. Poleg tega obstaja vse več aplikacij, portalov, preko katerih lahko prodajo svoje znanje, v razmahu pa je tudi delitvena ekonomija.

  • 76 odstotkov se jih posveča ohranjanju in skrbi za okolje

Odraščali so v času podnebnih sprememb, hkrati pa preko socialnih omrežij vidijo, da svet ni le vrt pred hišo + 10 kilometrov – videli so že marsikaj. 60 odstotkov bi jih rado delalo nekaj, kar bi pomagalo izboljšati svet, 26 odstotkov jih je že delalo v prostovoljstvu, 30 odstotkov pa jih je že doniralo svoj denar za dobrodelne namene. V svojem bistvu so torej altruisti in, v kolikor upoštevamo še njihovo podjetniško naravnanost, potem predvidevam, da bodo njihova podjetja imela zelo visoke etične standarde. Pričakuje se, da bo ameriška generacija Z zelo raznolika, saj se bo leta 2020 več kot 50,2 % otrok opredelilo kot mešana rasa ali kot del etnične skupine. "On/ona je iz druge rase/vere in ne razume" ne obstaja v miselnosti in besednjaku generacije Z. Ta generacija je premagala raznolikost in želi sodelovati z ljudmi iz različnih okolij in različnih delov sveta. Podprli bodo voditelje, ki so zaupanja vredni in pozitivni – velika večina nasprotuje Trumpovi politiki.

  • 48 odstotkov jih 10 ur dnevno preživi na telefonih, tablicah in drugih napravah

Od tega jih 71 odstotkov 3 ure dnevno gleda različne posnetke na spletu. Zakaj? Ko gre za pridobivanje informacij o določenem področju, izdelku ali drugi tematiki, se starejše generacije v največji meri poslužujejo ogleda spletnih strani in branja. Nasprotno pa generacija Z informacije raje pridobiva prek videov. Znani so tudi po tem, da se radi stalno učijo o novih stvareh in sledijo aktualnim trendom. Kar polovica predstavnikov generacije Z se pridobivanja znanja rada loteva na lastno pest in želi imeti pri tem čim bolj proste roke. Kljub temu da jim je tehnologija v genih, pa jim ta vseeno ne more nadomestiti pristnega človeškega stika, zato kar 72 odstotkov predstavnikov te generacije želi na delovnem mestu komunicirati iz oči v oči, prav tako pa podoben odstotek raje vidi resnične osebe v video oglasih. Stereotip o tem, da so mladi stalno na telefonih in da niso sposobni normalno funkcionirati v družbi brez telefona, očitno ne drži.

Na kratko sem izpostavil nekaj dejstev, ki so se mi zdela najpomembnejša za razumevanje pripadnikov generacije Z (osredotočil sem se le na pozitivne lastnosti). V Podjetniškem inkubatorju Bela krajina se bomo trudili, da bomo generaciji Z ponudili vsebino, ki ji bo všeč, ter da bomo čim bolje sodelovali, da skupaj ustvarimo željena delovna mesta in maksimalno izkoristimo potencial, ki prihaja.

Na koncu me še zanima, če se z opisanim strinjate? V kolikor imate kakršenkoli komentar/kritiko, sem vam na voljo na e-mailu [email protected]. Predvsem pa, v kolikor držijo rezultati raziskave, da vas 73 % sanja o tem, da boste imeli svoje podjetje in uresničili svojo podjetniško idejo, vas z velikim veseljem povabim v Podjetniški inkubator Bela krajina, kjer bomo naredili vse, da vam pomagamo pri realizaciji vaše podjetniške ideje.

Avtor: Kristian Asani

Do naslednjič,

uredništvo Zvitice

Vir: http://klub-kbs.si
Klub belokranjskih študentov

Klub belokranjskih študentov

KBŠ

klub-kbs.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj