Na vsebino

Projekt Simbioza: priznanji tudi v Črnomelj

Zavod Simbioza, ki deluje na področju medgeneracijskega sodelovanja, je 1. junija v Mozirskem gaju praznoval deset let svojega delovanja. Zbrane je nagovoril minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, ki je izpostavil dosežke zavoda na področju digitalnega opismenjevanja. Dogodka se je udeležilo več kot 400 podpornikov vseh starosti.

Na dogodku so podelili tudi priznanja za sezono Simbioza skupnost 2023/24, za 5 in 10 let sodelovanja in častne zahvalne listine, ki jih je prejelo 137 posameznikov in organizacij. Priznanje za pet let sodelovanja Vrtca Otona Župančiča Črnomelj v projektu Simbioza je prevzela ravnateljica Stanka Kure. Projekt sicer v vrtcu že od samega začetka vodi vzgojiteljica Petra Pezdirc Stopar.

Vrtec Črnomelj že vrsto let uspešno sodeluje z Domom starejših občanov Črnomelj. V imenu slednjega je priznanje za 10 let sodelovanja v projektu Simbioza prevzela Petra Simčič.

Minister Maljevac je v nagovoru poudaril, da so v zavodu v desetih letih dosegli izjemne rezultate. Mnogi starejši so se naučili uporabljati tehnologijo za ohranjanje stikov s svojimi bližnjimi, za dostop do informacij in storitev, ki so jim prej bile težje dostopne, je poudaril Maljevac.

Direktorica Simbioze Ana Pleško je poudarila, da si bodo v zavodu še naprej prizadevali za povezovanje generacij, krepitev digitalne pismenosti in ustvarjanje priložnosti za vseživljenjsko učenje. Ob družbenih spremembah, ki so se že zgodile in ki nas še čakajo, Pleškova verjame, da bo medgeneracijsko sodelovanje v prihodnosti ključnega pomena.

Po mnenju soustanovitelja in pobudnika Simbioze Žige Vavpotiča Slovenija zamuja priložnost, da bi projekti, kot je Simbioza, postali prepoznaven izvozni artikel naše države. Ga pa navdušuje tehnološka zvedavost njegove babice, ki s tablico osvaja svet.

Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Zdenka Jan je izpostavila, da je Simbioza v desetih letih opravila veliko dela. V mreži, kjer sodelujejo mladi in društva upokojencev, so mladi učili starejše uporabljati računalnik in tako z medgeneracijskim sodelovanjem uspeli povezati celotno Slovenijo, je poudarila.

Slovenka leta Ana Petrič je izpostavila, da zavod z vključevanjem vseh generacij pripomore h krepitvi skupnosti in pripadnosti ter boljšemu vsakdanu vseh. Z izobraževanjem starejših na področju informacijske tehnologije poskrbijo, da so tudi oni v koraku s časom in aktivno vstopajo v novodobni svet, ki bi bil brez znanj, ki jih deli Simbioza, poln vprašanj in frustracij, je dodala.

Zavod vsako leto poveže več kot 25 tisoč ljudi, mladih in starih, in 220 organizacij. Usmerjeni so k pomoči ranljivim skupinam na področju digitalnega opismenjevanja. To so zlasti starejši, ki jih je vse več. Leta 2040 naj bi bilo v starostni skupini nad 65 let skoraj 30 odstotkov prebivalcev Slovenije, je navedla Simbioza.

Vir: STA, vrtec Črnomelj, DSO Črnomelj

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj