Na vsebino

Festival Jurjevanje v Beli krajini ohranil naziv »prireditev z manj odpadki«

V Črnomlju je med 20. in 24. junijem 2018 potekala najstarejša slovenska folklorna prireditev »Jurjevanje v Beli krajini«. Festival je v letu 2017 prvič tekom festivalskega dogajanja uvedel ukrepe in izvajal načela po Zero Waste smernicah ter tako postal prireditev z manj odpadki, saj je lani skupno količino odpadkov zmanjšal za 35 %, po frakcijah pa je bilo ločenih 65% odpadkov.

Tudi letos je organizator festivala RIC Bela krajina sprejel izziv in se podal v boj z odpadki z namenom osveščanja, okoljske odgovornosti in da postane Jurjevanje v Beli krajini prvi festival brez odpadkov in kot tak pilotni primer dobre prakse v Sloveniji.

Organizator je v času festivala uvedel organiziran plačljiv prevoz, električna vozila za organizacijski odbor, obveščal javnost o ukrepih, zmanjšal količino tiskovin, digitalno oglaševanje, plastificiral tiskovine za večkratno uporabo, uporabil princip ponovne uporabe pri ustvarjalnih delavnicah, uvedel prodajo večnamenskih vrečk in bidonov, uporabo pribora in kozarcev za večkratno uporabo in ponudbo hrane lokalnega izvora ter druge ukrepe.

Po končani prireditvi je bila pri javnemu podjetju Komunala Črnomelj, s katerim sodeluje RIC Bela krajina v Zero Waste projektu, opravljena analiza vseh zbranih odpadkov. Rezultati kažejo, da je bila na festivalu v letu 2018 še dodatno zmanjšana količina odpadkov, in sicer za 5,5% v primerjavi z letom 2017, po frakcijah pa je bilo ločenih 74% vseh odpadkov, kar je za 9% več v primerjavi z letom 2017. 55. Jurjevanje v Beli krajini je zato letos ohranil lani pridobljen naziv »prireditev z manj odpadki«.

»Zavedamo se, da 5-dnevni festival, ki ga obišče okoli 10000 ljudi in v katerem sodeluje večje število organizacij in gostinskih ponudnikov, zelo težko postane prireditev brez odpadkov, saj bi morali po frakcijah ločiti 90% vseh odpadkov,« je opozoril koordinator projekta Zero Waste prireditve Kristian Asani. »Rezultat kvarijo predvsem odpadki generalnega čiščenja po končani prireditvi, med katerimi so tudi takšni, ki niso nastali zaradi same prireditve,« še doda.

Direktor RIC Bela krajina g. Peter Črnič je povzel: »Zadovoljni smo, da festival Jurjevanje v Beli krajini ohranja naziv prireditve z manj odpadki in da smo celo povečali delež pravilno ločenih odpadkov in še dodatno zmanjšali količino vseh odpadkov. Naziv prireditev brez odpadkov ostaja izziv za prihodnja leta, saj želimo s projektom nadaljevati in postati primer dobre prakse za vse ostale slovenske prireditve.«

Vir: Jurjevanje v Beli krajini
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj