Na vsebino

Radon: belokranjski občini z visoko stopnjo tveganja

Zaradi prisotnosti naravnih virov ionizirajočih sevanj v našem življenjskem okolju smo ljudje ves čas izpostavljeni sevanju. To sevanje imenujemo sevanje naravnega ozadja. K letni dozi, ki jo prejmemo zaradi izpostavljenosti sevanju naravnega ozadja, prispevajo različni prispevki. Izpostavljenost povzročajo naravno prisotne radioaktivne snovi v hrani, pijači, zraku, zemlji in gradbenih materialih ter kozmično sevanje. K izpostavljenosti naravnim virom sevanja največ prispeva vdihavanje radona in njegovih potomcev. Ocena letne doze zaradi naravnega sevanja se skozi leta ves čas dopolnjuje z novimi znanstvenimi spoznanji meritvami in analizami.

Zaradi razpoložljivosti številnih novih meritev in spremembe doznih faktorjev je bila letos izvedena ponovna ocena letne doze zaradi sevanja naravnega ozadja v Sloveniji. Nova ocena povprečne letne doze zaradi naravnega sevanja v Sloveniji znaša 6,2 mSv ± 0,6 mSv. Največ k letni dozi prispeva radon in njegovi potomci, skupaj kar 80 odstotkov celotne letne doze. Razlog za tako velik prispevek radona in potomcev je zaradi novih meritev koncentracije radona v stavbah, ki so pokazale višje vrednosti kot prvotne ocene. Dodatno so se znatno povišali dozni pretvorni faktorji, saj je pregled različnih svetovnih epidemioloških študij pokazalo bolj jasno povezavo med rakavim obolenjem pljuč in izpostavljenostjo povišanim koncentracijam radona. Preostali prispevki virov sevanja naravnega ozadja pa se niso bistveno spremenili v primerjavi s preteklimi analizami.

Razpon letne doze po Sloveniji pa se giblje od 2,39 mSv za občino z najnižjo povprečno koncentracijo radona v stavbah (Piran) do 18,08 mSv za občino z najvišjo povprečno koncentracijo radona v stavbah (Mirna Peč).

Semič in Črnomelj med občinami z visoko stopnjo tveganja izpostavljenosti koncentraciji radona

Med občinami z višjimi vrednostmi radona sta tudi Črnomelj in Semič (na sliki obarvane z rdečo), medtem ko je Metlika uvrščena med občine s srednjimi vrednostmi radona (na sliki obarvane z rumeno). Podatki za občino Črnomelj kažejo povprečno koncentracijo radona v stavbah 9,73 mSv, za občino Semič 11,34 mSv in za občino Metlika 6,61 mSv. V teh občinah v skladu z uredbo o nacionalnem radonskem programu zato poteka sistematično merjenje radona v šolah, vrtcih, gospodarskih objektih in stanovanjskih objektih.

Za znižanje prispevka radona in potomcev k letni dozi zaradi naravnega sevanja bo potreben vseslovenski projekt sanacije starejših zgradb s povečanimi koncentracijami radona. Osnova za sanacije pa so lahko številni uspešni sanacijski projekti v vrtcih in šolah v tako imenovanih radonskih občinah, je še zapisano v omenjeni študiji.

Vir: Uprava RS za varstvo pred sevanji

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj