Na vsebino

Črnomelj fčasih (129)

Požar v Vinici

»Pripovedujejo, da je v Vinci živela neka Pepa, ki so ji rekli »doktorica«, ker je imela oženjenega zdravnika za ljubčka in z njim nezakonsko hčer Milko. Ta naj bi bila že pri prvem požaru med otroki, ki so zanetili slamo, zdaj pa si je menda Milka cvrla jajca na premočnem ognju. Plamen z vrelo mastjo je vnel slamnato streho. Večji del viniških hiš je bil takrat še s slamo krit. Zaradi hudega vetra se je požar naglo širil. Prizadeti niso imeli časa reševati ne premičnin ne živine. Stari ljudje so se še pred prvo svetovno vojno spominjali dima in plamenov in pravili: »Bilo je kakor na sodni dan.«

Požar je uničil 54 hiš, zgorele so tudi trške listine s privilegiji. Ostale so štiri hiše in kak skedenj ter zidanice (hisi) v vinogradih. Že prej pa je le-te bila napadla peronospora. /…/Mnogi so stanovali kar na pogoriščih, pokritih z deskami. Niso bili redki, ki so šli iskat usmiljenja s culico v roki; tudi deželna vlada je priskočila na pomoč, ker je poleg Vinice pogorelo še dvoje bližnjih vasi: Golek in Podklanec.

Ta nesrečni dan je bil 28. marca 1888.« (Evgen Lovšin: Rod in mladost Otona Župančiča, Ljubljana 1975, str. 38-39.)

Zgorela je tudi rojstna hiša mojega pradedka, takrat enajstletnega Janka Cestnika, Jankine Anzljevega.

Zapisala: Anita Matkovič.

Fotografija 1: Dolenjske novice, 1. 4. 1888.

Fotografija 2: Slovenec, 3. 4. 1888.

Fotografija 3: Dolenjske novice, 15. 4. 1888.

Fotografija 4: Vinica, čisto v ozadju Cestnikova (Anzljeva) hiša.

Fotografije 5-8: Dolenjske novice, 15. 5. 1888.

Vir: Črnomelj fčasih

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj