Na vsebino

Bodo domačini ob meji vendarle dočakali nov most?

Most čez potok Kamenica je poškodovan do te mere, da je prehod nevaren.
Most čez potok Kamenica je poškodovan do te mere, da je prehod nevaren.

Hrvaška vlada je danes sprejela končni predlog zakona o potrditvi sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o gradnji cestnega mostu čez potok Kamenica med naseljema Božakovo v Beli krajini in Obrež na hrvaški strani. Hrvaška bo za gradnjo mostu iz proračuna zagotovila 450.000 evrov. Sporazum sta že konec marca lani podpisala pristojna ministra.

Generalni sekretar na hrvaškem ministrstvu za infrastrukturo Alen Gospočić je danes na seji vlade pojasnil, da bo vlada za izvedbo tega zakona v državnem proračunu zagotovila dodatna finančna sredstva. Izpostavil je še, da je sporazum pomemben za zagotavljanje varnega in neoviranega prometa ter prehajanja meje za vse potnike, posebno pa za prebivalce obmejnega območja v Beli krajini in hrvaškem Žumberaku.

Sporazum med Hrvaško in Slovenijo o izgradnji cestnega mostu čez potok Kamenica na hrvaško-slovenski meji sta ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek ter hrvaški minister za pomorstvo, promet in infrastrukturo Oleg Butković podpisala 29. marca v Opatiji. Tedaj sta tudi pohvalila sodelovanje na področju gradbenih projektov tako na ravni države kot na podjetniški ravni in pojasnila, da imata državi devet skupnih projektov.

Spomnimo: narasel potok Kamenica v metliški krajevni skupnosti Božakovo je jeseni leta 2014 stari most poškodoval do te mere, da so ga zaradi dotrajanosti in poškodb nato aprila 2015 najprej zaprli za promet, pozneje pa tudi za pešce. Z migrantskim valom 2016 so pred most postavili tudi jeklena vrata in ga obdali z rezilno žico. To so pozneje odstranili in zapornico dvignili, prehod pa je s prometnim znakom za ves promet še vedno prepovedan. Most je namreč poškodovan do te mere, da je prehod nevaren, stanje pa že skoraj desetletje ostaja nespremenjeno.

Neprevoznost mostu predstavlja breme za ljudi na obeh straneh mejne črte, ki so most uporabljali za dostop do vinogradov in njiv na drugi strani meje ali za dostop do služb, saj se morajo zdaj voziti tudi po 20 kilometrov daljši obvozni poti.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj