Na vsebino

Aleksander Jotanović srebrn na mladinski naravoslovni olimpijadi

Aleksander Jotanović na fotografiji prvi z leve. Foto: ZOTKS
Aleksander Jotanović na fotografiji prvi z leve. Foto: ZOTKS

Na 20. mednarodni mladinski naravoslovni olimpijadi, ki je od 1. do 10. decembra potekala na Tajskem, je slovenska ekipa osvojila eno zlato, štiri srebrne in eno bronasto odličje ter s tem postala tretja najuspešnejša izmed evropskih ekip. Slovenijo so na naravoslovni olimpijadi zastopali štirje dijaki in dva osnovnošolca 9. razreda. Zlato odličje je osvojil dijak 1. letnika Gimnazije Bežigrad. Ena izmed dijakinj je osvojila bronasto odličje, preostali pa srebro. Slednje si je prislužil tudi nekdanji učenec OŠ Podzemelj Aleksander Jotanović, sedaj dijak 1. letnika Šolskega centra Novo mesto, Srednje elektro-računalniške šole in tehniške gimnazije.

Čestitkam Aleksandru in mentorjem, ki so slovensko ekipo pripravljali na nastop na olimpijadi, se pridružuje tudi metliška županja Martina Legan Janžekovič, ki dobitniku srebrnega odličja želi, da ga še naprej ženejo vedoželjnost, radovednost in ljubezen do naravoslovja ter ostalih ved. "V znanju je moč, največja moč pa nam je dana, ko lahko spreminjamo svet na boljše za prihodnje rodove," je zapisala. Čestitke so ob tem z metliške občine namenili tudi Jožetu Anclju, Andreja Sitarju in Ani Logar, ki so Aleksandra Jotanovića pripravljali in učili v osnovni šoli, saj je ta uspeh tudi njihov.

Slovenija je sicer na omenjeni olimpijadi sodelovala v konkurenci 304 mladih iz 54 držav. Kot so navedli na Zvezi za tehnično kulturo Slovenije, sta bili od slovenske uspešnejši le nemška in madžarska ekipa. Letošnji rezultat slovenske ekipe je tudi najboljši rezultat doslej, je pa dve leti nazaj na olimpijadi osvojila tri srebrna in tri bronasta odličja, leto nazaj pa dve srebrni in štiri bronasta odličja.

Naravoslovci so tekmovali v iskanju rešitev interdisciplinarnih nalog s področja znanstvenih ved naravoslovja - biologije, kemije in fizike. Vse znanstvene vede so bile na tekmovanju zastopane približno enakomerno. Olimpijci so en tekmovalni dan tri ure reševali teoretična vprašanja izbirnega tipa, drugi tekmovalni dan tri ure teoretična računska vprašanja, tretji tekmovalni dan pa so tri ure reševali praktični eksperimentalni del.

"V treh tednih intenzivnih priprav, ki so potekale v zadnjem tednu junija, konec avgusta in med jesenskimi počitnicami, so mladi v več kot 110 urah predelali dodatne in predvsem srednješolske vsebine iz fizike, kemije, biologije in tudi matematike. Po zadnjih pripravah v živo je še cel mesec do odhoda na tekmovanje potekala živahna debata o snovi preko platforme Viber, z mentorji pa so se še nekajkrat srečali preko platforme Zoom," so navedli na zvezi.

Na celotnih pripravah se je z mladimi naravoslovci ukvarjalo 13 mentorjev - docentov, asistentov, mladih raziskovalcev in študentov, biologov, kemikov in fizikov. Sodelovanje slovenske ekipe na mednarodni olimpijadi pa je skupni projekt Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) in DMFA Slovenije.

Vir: Občina Metlika, ZOTKS

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj