Na vsebino

Vožnja po edini dostopni poti

Bralka do nepremičnine, katero je podedovala, prihaja po edini dostopni poti že od leta 1985. Pot je uporabljala peš in tudi z vozili, pred njo so jo uporabljali tudi njeni starši. Nova lastnika poti sta ji napovedala tožbo zaradi vznemirjanja lastninske pravice. Zanima jo ali lahko izgubi edini dostop, glede na to, da tožba za pridobitev stvarne služnosti ni bila vložena? Ali se pogoji za priposestvovanje služnosti prekinejo z menjavo lastnikov? Zanima jo tudi, ali v primeru, da jo nova lastnika dejansko tožita, sodišče v tem postopku ugotavlja obstoj priposestvovanja ali mora vložiti tožbo?

Odvetnik odgovarja

Odgovore na opisano vprašanje podajam zgolj na podlagi opisanega dejanskega stanja in opisa bralke. Odgovor je na videz dokaj enostaven, vendar pa dejansko lahko odpre več vprašanj.

Glede na opisano dejansko stanje so zagotovo stekli pogoji za priposestvovanje služnostne pravice hoje in vožnje po določen poti, saj Stvarnopravni zakonik (SPZ) določa, da stvarna služnost nastane s priposestvovanjem, če je lastnik gospodujoče stvari dejansko izvrševal služnost v dobri veri deset let oziroma da, stvarna služnost nastane s priposestvovanjem, če je lastnik gospodujoče stvari dejansko izvrševal služnost dvajset let, lastnik služeče stvari pa temu ni nasprotoval. Glede na opisano je že bralka sama izpolnila potrebno priposestvovalno dobo in je stvarna služnost nastala na podlagi zakona. Pogoji za priposestvovanje se zaradi menjave lastnikov ne prekinejo. Bralka je dedovala od njenih staršev in se zato v priposestvovalno dobo všteva tudi doba, ko so njeni starši izvrševali služnost. Priposestvovalna doba se tudi ne prekine zaradi menjave lastnikov poti, saj gre za uporabo nepremičnine kot take in stvarna služnost velja zoper vsakokratnega lastnika služeče nepremičnine.

Verjetnost, da bi bralka izgubila edini dostop do nepremičnine je izredno majhna, skoraj je ni. Tudi če bi se v morebitni pravdi izkazalo, da obstajajo okoliščine, ki ne bi utemeljevale vpisa stvarne služnosti v zemljiško knjigo, pa še vedno obstaja institut nujne poti.

Zakaj omenjam možnost, da se služnost morebiti ne bi vpisala v zemljiško knjigo. Na opisano opozarjam (ne vezano na konkretni primer in brez poznavanja vseh podrobnosti) zaradi določb Zakona o zemljiški knjigi (ZZK-1) in že citiranega SPZ.

ZZK-1 določa, da če pravica oziroma pravno dejstvo, za katerega zakon določa, da se vpisuje v zemljiško knjigo, v zemljiški knjigi ni vpisana, se šteje, da tretji za to pravico oziroma pravno dejstvo ni vedel, če se ne dokaže drugače. Iz 8. člena ZZK-1 pa izhaja, da kdor v pravnem prometu pošteno ravna in se zanese na podatke o pravicah, ki so vpisani v zemljiški knjigi, zaradi tega ne sme trpeti škodljivih posledic. Kdor izpolni pogoje za vpis pravice oziroma pravnega dejstva v zemljiško knjigo v svojo korist in tega vpisa ne predlaga, nosi vse škodljive posledice takšne opustitve. Približno enako določa tudi SPZ, ki določa, da kdor v pravnem prometu pošteno ravna in se zanese na podatke o pravicah, ki so vpisani v zemljiški knjigi, zaradi tega ne sme trpeti škodljivih posledic.

Skladno s sodno prakso opisano dejansko pomeni, da če neka oseba, ki je morebiti priposestvovala določeno stvarno služnost, ni ukrenila ničesar, da bi se ta njena pravica vpisala v zemljiško knjigo ne more zahtevati vpisa zoper dobrovernega pridobitelja nepremičnine, ki je pošteno ravnal v prometu. Kdo je dobroverni pridobitelj in ali je vedel ali mogel vedeti, da je nepremičnina obremenjena z neko služnostjo pa je stvar presoje vsakega konkretnega primera. Tore presoja o tem ali sta nova lastnika poti, ki je očitno edina pot bralke in ki po njej vozi in je vozila in je očitno v naravi dobro vidna lahko utemeljeno sklepala, da je nepremičnina obremenjena s služnostjo ali ne, bo stvar morebitne presoje sodišča in konkretnega dejanskega stanja. Seveda pa se bo sodišče s tem ukvarjalo samo in edino če bosta nova lastnika podala ugovor v tej smeri.

V primeru, da nova lastnika poti vložita tožbo zoper bralko, sodišče, samo po sebi, ne bo ugotavljalo ali obstaja služnost ali ne. Bralka mora pravice varovati s tožbo ali morebitno nasprotno tožbo.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj