Na vsebino

Jesenska zgodba v Šokčevem dvoru

3. okt ob 10:00

Vabimo vas na dogodek, ki smo ga poimenovali "Jesenska zgodba v Šokčevem dvoru", ki bo v soboto 3. oktobra med 10. in 18. uro v Žuničih.

Pomladanski "Dan odprtih vrat KP Kolpa" je posvečen predvsem Svetovnemu dnevu biotske raznovrstnosti in Evropskemu dnevu naravnih parkov; tokratna prireditev pa se bo dotaknila dveh pomembnih terminov:

- 29. september je god sv. Mihaela in Evropski dan kmetijske biotske raznovrstnosti,
- 4. oktober pa je Svetovni dan varstva živali.

Tudi Javni zavod Krajinski park Kolpa bo ob tej priložnosti s svojimi deležniki in partnerji obeležil ta dva termina.

Biotska raznovrstnost je vseobsegajoč pojem, ki opisuje raznolikost vseh življenjskih in naravnih procesov na Zemlji. V konvenciji o biološki raznovrstnosti je opredeljena kot "raznolikost živih organizmov iz vseh virov. To vključuje raznovrstnost znotraj samih vrst, med vrstami in raznovrstnost ekosistemov."
Biotsko raznovrstnost najbolj ogrožajo različne tujerodne vrste, ki jih umetno vnašamo v okolje ali agresivnejše invazivne vrste, ki so našle samostojno pot širjenja in izrivanja avtohtonih vrst. Med leti 1970 in 2000 je številčnost prostoživečih vrst upadla za 40 odstotkov. FAO poroča, da smo do leta 2007 vsak mesec za vedno izgubili eno domačo pasmo. Je danes kaj bolje? V državnih poročilih FAO o stanju živalskih genskih virov v kmetijstvu je 48% držav zapisalo, da nimajo nacionalnih programov ohranjanja in vivo in 63% poročilih ni podatkov o in vitro programih ohranjanja genetskega materiala.
V kmetijstvu se biotska raznovrstnost hitro slabša. Na vseh področjih se število rejenih sort in vrst zmanjšuje, uveljavljajo pa se novi križanci, vse bolj tudi genetsko spremenjeni organizmi.
Ohranjanje avtohtonih vrst je izjemno pomembna naloga, saj si ne moremo privoščiti izgube genetske pestrosti. Ohranjanje genske banke teče tako "in vitro" (laboratorijsko), kot "in vivo" (ohranjanje živih rastlin in živali v okolju). Ohranjanje vrst v okolju je pomembno zaradi njihove uporabnosti in zaradi dejstva, da zamrznjen organizem po nekaj stoletjih mogoče ni sposoben preživeti v novem - spremenjenem okolju.

Med drugim si boste lahko v soboto pred muzejem na prostem v Žuničih ali na bližnjih travnikih ogledali in sodelovali:

- tučnja lanu in drugi postopki predelave do platna,
- razstava domačih živali,
- prikaz dela ovčarskega psa (zganjanje ovac v ogrado - šola Neže Bric iz Goriških brd),
- prikaz strižnje ovc (slovenski državni prvak),
- predelave volne,
- prikaz varovalne ograje pred velikimi zvermi,
- prikaz postavitve električne ograje (KGZ Novo mesto)
- stojnice ponudnikov iz parka in okolice,
- bogat kulturni program - Darko Kočevar s prijatelji in Preloški muzikanti,
- in še veliko, veliko drugega...

RTV Slovenija bo ob tej priložnosti posnela prispevek o avtohtonih živalih za posebno TV oddajo.

PGD Žuniči bo poskrbelo za gostinsko ponudbo.

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
21
33
43
55
62
72
84
93
19
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj