Veliko jeze zaradi poostrenega nadzora ločevanja odpadkov
V oktobru je Skupna občinska uprava občin Dolenjske in Bele krajine (SOU OD) začela s poostrenim nadzorom nad pravilnim odlaganjem in ločevanjem komunalnih odpadkov. Nadzori so bili usmerjeni tako na pregled skupnih zbiralnic komunalnih odpadkov na območju treh belokranjskih občin, kakor tudi individualnih zabojnikov za preostanek odpadkov (zelene in črne posode) pri gospodinjstvih.
V okviru akcije so pregledali 176 individualnih posod pri gospodinjstvih in šest ekoloških otokov, pri čemer je bilo ugotovljenih 113 nepravilnosti. Ob izvajanju pregledov so izrekli 102 opozorili, zoper kršitelje pa so v enajstih primerih uvedli prekrškovne postopke, so nam pojasnili iz SOU OD, kjer menijo, da se občani premalo zavedajo resnosti ločevanja odpadkov, zato upajo, "da bodo konkretne številke pripomogle k razmisleku".
Omenjena akcija je bila sicer nadaljevanje aktivnosti v zvezi z dodatnim osveščanjem in opozarjanjem uporabnikov, ki jo na območju Bele krajine vodita metliška in črnomaljska komunala. Na Komunali Črnomelj pravijo, da od začetka akcije k njim prihaja veliko užaljenih in jeznih pripomb občanov. Kot pojasnjujejo, so izdane odločbe v pristojnosti Skupne občinske uprave občin Dolenjske in Bele krajine s sedežem v Novem mestu. "Ko je odločba enkrat napisana, niti Komunala, niti občinska uprava Občine Črnomelj na čelu z županom, nima možnosti, da bi to odločbo preklicala ali kako drugače 'izničila'. Komunala pri akciji nudi inšpektorju zgolj logistično in tehnično podporo," poudarjajo.
"Opozorilna akcija z označevanjem posod z nalepkami je, kot že njeno ime pove, zgolj opozorilna in ne 'potegne' za seboj nobenih kazni oziroma glob. Si pa vsa opozorila zabeležimo, zato obstaja večja verjetnost, da bo inšpektor ob naslednjem pregledu pregledal posodo, ki je že bila deležna opozorila. Opozorilno akcijo bo komunala občasno izvajala tudi v prihodnje," še pravijo na Komunali Črnomelj.
Inšpektor je pri pregledu sicer najbolj pozoren na očitne kršitve, kot so papirna embalaža, mešana komunalna embalaža (plastenke in pločevinke), steklena embalaža, gradbeni in nevarni odpadki. V posodo za preostanek odpadkov sodijo stiropor, plenice, iztrebki malih živali, drobni odpadki od pometanja stanovanja in dvorišča, koščki tkanin, usnje, zamaščene folije in papir, okensko steklo, celofan, higienski papir, ostanki tube zobne paste, svetilke (razen varčnih in fluoroscentnih svetil - oddaja na zbirnih centrih), ostanki mesa in kosti ter zgoščenke.