Včeraj potrjenih 872 okužb
Včeraj je bilo po 4271 PCR-testih potrjenih 872 okužb, delež pozitivnih izvidov testov je znašal 20,4 odstotka. Izvedli pa so tudi 24.005 hitrih antigenskih testov HAT.
V bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi 648 bolnikov, intenzivno nego potrebuje 128 bolnikov. Iz bolnišnic so jih odpustili 75, kažejo podatki sledilnika za covid-19.
Po neuradnih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 11.246 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Po podatkih sledilnika znaša 7-dnevno povprečje okužb 772.
Z enim odmerkom cepiva proti novemu koronavirusu so do zdaj cepili 72.681 ljudi, z dvema pa 48.023.
Angleška različica pri nas
Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo je sekvenciral 576 vzorcev, pri katerih so med 1. in 7. februarjem potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ugotovili so, da so v 13 skupinah vzorcev našli vse mutacije, značilne za angleško različico virusa, zaradi česar sklepajo, da se ta različica širi, piše na spletni strani inštituta. Ob tem navajajo, da se kljub temu večina mutacij še vedno pojavlja v nizkih deležih, torej so pozitivni samo posamezni vzorci v vsaki izmed skupin.
Z dodatnim presejalnim testom za določeno mutacijo, značilno za angleško različico, so ugotovili 25 posameznih potencialnih vzorcev, pri katerih bodo na inštitutu v prihodnjem tednu določili celoten genom virusa in s tem potrdili ali ovrgli prisotnost angleške različice.
Do sedaj so med vsemi vzorci, ki so jih analizirali v preteklih tednih, angleško različico virusa potrdili pri petih ljudeh, ki pa so imeli tudi pozitivno epidemiološko anamnezo za potencialni vnos angleške različice v Slovenijo.
Vzorcev z vsemi mutacijami, značilnimi za južnoafriško in brazilsko različico novega koronavirusa, doslej na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani niso zasledili.
Analizirali so sicer 576 ali 26,5 odstotka vseh vzorcev, pri katerih je inštitut med 1. in 7. februarjem potrdil okužbo z novim koronavirusom. Od tega je bilo 62 odstotkov vzorcev iz osrednjeslovenske regije, 12 odstotkov iz goriške regije, pet odstotkov iz zasavske, po 3,5 odstotka iz jugovzhodne, obalno-kraške regije, primorsko-notranjske, gorenjske in posavske regije ter po odstotek iz podravske, pomurske in savinjske regije. 16 vzorcev je pripadalo osebam, ki imajo stalno prebivališče v tujini.