Sredstva za krepitev prepoznavnosti Bele krajine
Razvojno informacijski center Bela krajina v sklopu katerega deluje DMO Bela krajina, ki skrbi za razvoj ponudbe in promocijo destinacije, je uspešno kandidiral na javnem razpisu za sofinanciranje aktivnosti promocije turistične ponudbe vodilnih turističnih destinacij v Sloveniji v letu 2024. V okviru slednjega bodo na spletni strani belakrajina.si vzpostavili interaktiven zemljevid ponudbe, pripravili podstran ponudbe vključujočega turizma in izvajali aktivnosti promocije na domačem in tujih trgih.
Razvojno informacijski center Bela krajina je kot nosilec vodilne destinacije Bela krajina s prijavo projekta Promocija trajnostne turistične in vključujoče ponudbe destinacije Bela krajina v letu 2024 kandidiral na prvem prijavnem roku na Javni razpis za sofinanciranje aktivnosti promocije turistične ponudbe vodilnih turističnih destinacij v Sloveniji v letu 2024, ki ga je v aprilu letos objavila Slovenska turistična organizacija. Namen javnega razpisa je krepitev promocije turistične ponudbe vodilnih turističnih destinacij v Sloveniji kot splošne promocije zaokroženega območja, ki ga vodilna destinacija pokriva, s poudarkom na krepitvi promocije trajnostne in vključujoče turistične ponudbe in spodbujanju digitalne preobrazbe vodilnih destinacij. Projekt je sofinanciran v višini 80 odstotkov oziroma 21.000 evrov (brez DDV).
Namen projekta je okrepiti promocijo trajnostne ponudbe turistične destinacije Bela krajina kot zelene turistične destinacije v okviru Slovenije in s tem doseči višjo prepoznavnost destinacije na domačem in tujih trgih, povečati število obiskov destinacije izven poletne sezone, s poudarkom na zahtevnemu obiskovalcu, s ciljem dvigniti prepoznavnost Bele krajine kot zelene destinacije za HVT potrošnika. Preko promocije avtentične, trajnostno naravnane, aktivne ter butične ponudbe želijo povečati potrošnjo turistov v destinaciji, predvsem preko ponudbe Slovenia Green, hkrati pa pričeti na razvoju in promociji vključujočega turizma.
V sklopu projekta bo izvedena promocija destinacije na domačem in tujih trgih. S projektom bodo nadgradili spletno stran destinacije – interaktivni zemljevid in "route planer". Na posebni podstrani bodo zbrali in predstavili vključujočo ponudbo destinacije.
Izvedli bodo številne aktivnosti
Skozi digitalno oglaševanje bodo nagovarjali obiskovalce na domačem trgu ter obiskovalce izbranih ključnih primarnih trgov (Hrvaška, Nemčija). Zasnovali in izvedli bodo interaktivno aplikacijo z nagradno igro in izvedli oglaševanje preko Facebooka in Instagrama ter medijski zakup video oglaševanja na Youtubu. Oglaševanje se je na domačem in tujih trgih pričelo v maju in nadaljevalo junija. Izdelali bodo strategijo za "newsletter" in pričeli z e-poštnim marketingom. Kampanjo bodo nadgradili z igrifikacijo in nagradno igro z namenom pridobivanja elektronskih naslovov.
S projektom bodo za celotno območje turistične destinacije izvedli promocijske aktivnosti, s poudarkom na krovnem motivu avtentičnih doživetij Bele krajine, ki temeljijo na kulturni dediščini in običajih. Gre za sporočilo, ki nagovarja t.i. zelene raziskovalce, družine in pare, saj so ti tisti, ki iščejo predvsem priložnosti za spoznavanje narave in kulturne dediščine, lahkotne aktivnosti in sprostitev. S promocijo želijo privabiti goste na obisk tudi v posezoni skozi zelena in avtentična doživetja ter turistične produkte z višjo dodano vrednostjo, ki neposredno nagovarjajo interese obiskovalcev. Z ogaševalsko kampanjo se bodo osredotočili predvsem na kulturo in dediščino, ki jo je moč izkusiti v belokranjskih zgodovinskih mestih in trgih.
Z izvedbo FAM TRIP-a za predstavnike agencij iz ZDA se bodo osredotočili tudi na zahtevnega obiskovalca, ki išče kakovostna, avtentična, raznolika in aktivna doživetja, mir in osebne koristi v okviru butičnega turizma. Prav tako bodo izvedli študijsko turo za novinarje in organizatorje potovanj.
Povečati število gostov tudi izven poletne sezone
Cilji digitalne kampanje so povečati število večdnevnih gostov izven glavne sezone, povezati ponudnike s skupno komunikacijo, poudariti avtentična doživetja v mestih in sproščene aktivnosti v naravi, poudariti zelena doživetja in nastanitve, prepričati obiskovalce, da je Bela krajina njihova končna destinacija. S projektom bodo izvedli aktivnosti nadgradenj na destinacijski spletni strani ter jo nadgradili s funkcijo interaktivnega zemljevida z načrtovalnikom potovanja. Preko projekta bodo nagovarjali zahtevnejše turiste, pare, družine z otroki ter individualne goste.
Aktivnosti, ki jih bodo izvajali so skladne s strategijo razvoja turizma v destinaciji Bela krajina 2018-2022, strategijo slovenskega turizma za obdobje 2022-2028, strategijo digitalnega komuniciranja destinacije Bela krajina ter z drugimi strateškimi dokumenti in raziskavami Slovenske turistične organizacije. Promocija turističnih produktov je usklajena z nosilnimi produkti makroregije Osrednja Slovenija in Ljubljana, saj se vežejo na kulturo, krožna potovanja, gastronomijo, oddih in aktivno preživljanje časa.
Omenjene promocijske aktivnosti bo RIC Bela krajina v sklopu projekta pripravljal in izvajal v tesnem sodelovanju s tremi belokranjskimi občinami oziroma Zavodom za turizem, kulturo, šport in mladino Metlika ter Kulturnim centrom - TIC Semič.