Razstava Moč in nemoč spomenikov v Metliki
V Kulturnem domu Metlika je Božidar Flajšman v petek odprl gostujočo razstavo Moč in nemoč spomenikov, ki predstavlja stanje spomenikov, posvečenih narodnoosvobodilnemu boju na prostoru nekdanje Jugoslavije. Po drugi svetovni vojni so v nekdanji Jugoslaviji postavili številne spomenike, posvečene spominjanju na partizanski boj in socialistično revolucijo. Razstava, ki so jo pripravili Božidar Flajšman, Peter Mikša, Božo Repe, Kornelija Ajlec in Bojan Balkovec iz oddelka za zgodovino filozofske fakultete v Ljubljani, prikazuje odnos do teh spomenikov tri desetletja po razpadu nekdanje skupne države.
Na panojih je med drugim prikazano stanje spomenikov v nekdanjih republikah in pokrajinah ter razmislek o odnosu do spomenikov preteklih sistemov. Odnos do spomenikov v nekdanjih jugoslovanskih republikah je različen od države do države, kar je povezano z javnim, predvsem pa političnim odnosom do preteklosti. Odnos do zgodovine narodnoosvobodilnega boja v posameznih delih nekdanje Jugoslavije je toleranten v smislu sprejemanja zgodovinskih dejstev v nekaterih okoljih, drugje pa se skorajda institucionalno s strani države zgodovinska dejstva potvarjajo in prilagajajo vsakodnevni politiki.
Navzoče sta nagovorila metliška županja Martina Legan Janžekovič in predstavnik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Matjaž Verbič.
Razstava je doslej gostovala že v več krajih, v Metliki pa bo na ogled do 24. januarja.
Po odprtju razstave je sledilo predavanje Martina Premka o zgodovini in propagandi.