Na vsebino

Kaznivih dejanj precej več, kot kaže statistika

Varnostne razmere v semiški občini so bile lani po oceni policistov ugodne. Foto: Uroš Novina
Varnostne razmere v semiški občini so bile lani po oceni policistov ugodne. Foto: Uroš Novina

Na črnomaljski policijski postaji ocenjujejo, da so bile varnostne razmere glede na statistične podatke lani na območju semiške občine ugodne. V letu 2023 so obravnavali 100 kaznivih dejanj, kar je sicer 22 več kot leto prej. Med njimi so jih uspešno preiskali 57 odstotkov, kar je boljši rezultat v primerjavi z letom 2022, ko so preiskali 36 odstotkov kaznivih dejanj. Kljub večjemu številu kaznivih dejanj, hujših nečednosti zoper življenje in telo niso zabeležili.

V letu 2023 so v najmanjši belokranjski občini policisti obravnavali 71 kaznivih dejanj zoper premoženje, kar je devet več v primerjavi z letom prej. Največ je bilo tatvin in velikih tatvin. Zabeležili so tudi pet kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete.

Kot so ob obravnavi poročila opozorili nekateri člani občinskega sveta, je tatvin in velikih tatvin v semiški občini v resnici precej več, kot kažejo podatki, vendar občani tovrstnih kaznivih dejanj ne prijavljajo na Policijo. Razlog je po njihovem v tem, da je potrebno na prihod policistov na kraj dogodka čakati tudi pet ur in več. Prav tako se predolgo čaka na zapisnike kaznivih dejanj, brez katerih ni mogoče uveljavljati zavarovanja. V zapisnike se pogosto zapiše, da gre za neznanega storilca in manjšo premoženjsko škodo, kar verjetno vpliva tudi na način pregona storilca. Kot dodajajo, nekateri ukradeni predmeti morda nimajo velike materialne vrednosti, lastniku pa odprava posledic kaznivega dejanja vseeno predstavlja velik strošek. Menili so, da bi se morali policisti bolj ažurno odzivati na klice občanov.

Načelnik policijske postaje Črnomelj Jože Vrščaj je pojasnil, da je na obravnavo včasih potrebno počakati v primeru zasedenosti policistov z neko drugo obravnavo. Policist po njegovih besedah v zapisnik napiše vsa dejstva, zakon pa natančno opredeljuje, kaj pomeni manjša premoženjska škoda. Gre za škodo v višini do 500 evrov. Poleg materialne škode je v zapisniku popisana tudi škoda na objektu. Ob tem se zaveda dejstva, da vsa kazniva dejanja niso zabeležena, saj oškodovanci vseh tatvin ne prijavijo. Ob tem je občane pozval, da vsa sumljiva dejanja prijavljajo na policijo. V primeru, da je prijava oddana, so policisti namreč dolžni preveriti stanje na terenu. Prijavo lahko občani podajo tudi anonimno.

Člani občinskega sveta so ob tem opozorili še na vse pogostejše kraje vrtnin in poljščin na območju občine. Prav tako so opozorili na pogosto streljanje v romskem naselju Sovinek ter na Rome, ki na pokopališču Brezova Reber točijo vodo v 500 oziroma 1.000 litrske cisterne in se vozijo z neregistriranimi vozili.

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 
6
1213
1513
1811
27
31
   
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj