Na vsebino

Katica Adlešič je praznovala 90 let

Šestnajstega oktobra je 90 let praznovala Katica Adlešič, po domače Gotnarova Katica iz Adlešič.

Ljubezen do glasbe, ljudska pesem in etnološka dediščina so bile Katici položeni v zibko. Že kot majhna deklica je v veliki Gotnarovi družini, kjer je bilo sedem otrok, ob mami, tetah, sestrah in bratih prepevala. Izkušnje petja doma in v cerkvi ter izreden posluh so ji odprli pot v organizirano zborovsko petje. Prepevala je v kar nekaj pevskih zborih, sodelovala z veliko zborovodji in se pri vsakemu naučila nekaj novega. Kot mlado dekle je po potrebi prijela tudi za tamburico in igrala s tamburaši za folklorno skupino.

Tudi ko se je zaradi službe iz Adlešičev preselila v Črnomelj, je njena ustvarjalna žilica skrbela za aktivno vključevanje v kulturno dogajanje mesta. Tako je med drugim več kot 18 let plesala pri črnomaljski folklorni skupini. V zrelih letih se je vrnila v rodne Adlešiče, kjer sta si z bratom Cirilom zgradila hišo. Tam je nadaljevala z ohranjanjem ljudskega petja v pevski skupini Kresnice predice, dramskim vključevanjem ter prenašanjem etnološkega znanja na mlajši rod.

Katica je častna članica KUD Božo Račič Adlešiči, predvsem pa je bila gonilna sila in promotorka kulturnih aktivnosti na področju petja ter ohranjanja etnološke dediščine. Njeno delovanje so prepoznali številni posamezniki in skupine. Leta 2009 ji je Javni sklad za kulturne dejavnosti podelil častno Maroltovo značko za izjemno dolgoletno delo pri obujanju in negovanju slovenskega ljudskega izročila. Njen arhiv so takrat že bogatile številne diplome in priznanja, med drugimi bronasta in srebrna Gallusova značka za uspešno in dolgoletno delo na področju glasbene dejavnosti. Njeno aktivno vlogo in prizadevno delo na področju kulture je Občina Črnomelj z Župančičevo diplomo prepoznala že leta 1997. Leta 2017 je prejela še Župančičevo plaketo za življenjsko delo, ki je najvišje črnomaljsko priznanje za delo na kulturnem področju. S podelitvijo Maroltove listine za leto 2021 pa je Javni sklad za kulturne dejavnosti Katičino udejstvovanje na področju folklorne dejavnosti prepoznal kot pomembno tudi na nacionalni ravni.

Bila je tudi dolgoletna predsednica Krajevne organizacije Območnega združenje Rdečega križa Adlešiči ter nasploh zelo aktivna v domači krajevni skupnosti. Zaradi težav z zdravjem se je letos preselila v črnomaljski dom starejših občanov, kjer jesen življenja preživljata skupaj s sestro Micko. Še vedno radi zapojeta, tako kot v starih časih.

Poleg domačih cerkvenih pevk in članov društva upokojencev iz Adlešičev, so jo ob njenem častitljivem jubileju obiskale in ji zaželele vse najboljše tudi predstavnice krajevne organizacije Rdečega križa Adlešiči.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj