Črnomelj fčasih (396)
Peter Panjan:
Janez Perše (1867-1936)
Janez Perše se je rodil 1.9.1867 v Starem trgu ob Kolpi na domačiji Zgornjih Panjanovih, št. 29. V Starem trgu so v tistih časih bili Srednji in Zgornji Panjanovi, ki so bili v sorodstveni povezavi. Srednji Panjanovi so bili na hišni številki 13. Njihova domačija je bila kasneje prodana Ivanu Kranjcu (1893) iz Blaževac, povratniku iz Amerike. Leta 1919 se je poročil z Ano Šuster (1896-1981) iz Starega trga 39. Domačiji se še danes reče »pri Panjanovih«. Hiša »Zgornjih Panjanovih« pa je bila ob poti proti Kalvariji, na levi strani (pred Kumpovo hišo). Pred petdesetimi leti je ta hiša še obstajala, danes pa so tam le še ostanki zidine. Na domačiji »Zgornji Panjanovi« sta se rodila tako Jurij Panjan (1851-1921), o katerem sem pisal v prejšnjem FB zapisu, kot tudi Janez Perše (1867-1936), ki mu je namenjen današnji FB zapis. V družinah njunih staršev so se dogajale dramatične spremembe. Oče Jurija ml., Jurij Panjan st. (1827-1856) se je leta 1846 poročil z Marijo Kapš (1826-1848) iz Starega trga, ki pa je kmalu po rojstvu hčerke Marije (1847-1849) umrla. Jurij Panjan st. se je nato poročil z Marijo Mihelič (1828-1870) iz Sodevc 12 (Janezovi). V tem zakonu so se jima rodili štirje otroci, med njimi sin Jurij (1851-1921). Ko je Jurij Panjan st. leta 1856, star komaj 29 let umrl, se je njegova žena Marija poročila z Mihaelom Perše (1825-1892), ki je bil doma iz Dol. Radenc 8. V zakonu se jima je rodilo pet otrok, kot zadnji med njimi Janez (1867-1936). Nekaj let po njegovem rojstvu mu je umrla mama Marija in njegov oče se je nato poročil z Katarino Šuster (1833-1894), ki je bila doma iz Starega trga 6. Katarina in Mihael sta imela še dva sinova. Janez Perše je bil torej polbrat Juriju Panjan po mamini strani.
Janeza Perše je kot trinajstleten deček odšel v Ameriko, kjer je živel pri sorodnikih. S pomočjo svojega starejšega polbrata Jurija in sorodnika Jožeta Krakerja iz Albanya (Minnesota), je študiral v zavodih St. John (Minnesota), Mt. Angel (Oregon) in St. Meinard (Indiana), ter bil 3.6.1898 posvečen v duhovnika za denversko škofijo (Denver je glavno mesto ameriške zvezne države Kolorado). Prvo leto je bil pomožni duhovnik pri angleški župniji v Leadvillu (Kolorado). Naselje Leadville, ki se nahaja med visokimi hribi na nadmorski višini 3096 m, je nastalo okrog leta 1877. To je eno najvišje ležečih mest na svetu. Leta 1860 so iskalci zlata v potoku, ki teče skozi ta kraj, našli zlato. Kasneje, leta 1876, pa so tu odkrili nahajališča svinčevega minerala cerusit, ki vsebuje poleg srebra tudi svinec, po katerem je kraj dobil ime (»lead« pomeni v angleščini svinec). Ker se mesto nahaja na visoki nadmorski višini so ga poimenovali tudi »Cloud city«, kar pomeni »mesto med oblaki«. V Leadville je prišlo rudarit tudi veliko slovenskih izseljencev. V večjem števili so prihajali po letu 1883. Tako je leta 1903 je v Leadvillu živelo že več kot 1000 Slovencev, med temi je bilo 150 družin.
Leta 1899 so si tamkajšnji Slovenci pod vodstvom župnika Peršeta za 15.000 dolarjev postavili lastno župnijsko cerkev sv. Jožefa, ki naj bi bila najvišje ležeča cerkev na svetu. Župnik Perše je cerkev oskrboval vse do leta 1915, ko se je zaradi zdravstvenih težav (hudega revmatizma) na priporočilo zdravnika odselil iz teh sicer zelo lepih krajev, vendar z dolgimi zimami in hladnimi poletji. Janez Perše je v tem mestu veljal za enega najbolj priljubljenih in najbolj sposobnih duhovnikov.
Vodstvo katoliške cerkve je leta 1916 Janeza Peršeta prestavilo v Kansas City (Kansas). Nadarjen in karizmatičen duhovnik je tudi v tem mestu neizbrisno zaznamoval župnijsko skupnost in uresničil njihove sanje o veliki in lepi cerkvi. Ko je prišel v Kansas City, je bilo tam okrog 100 slovenskih družin. Večina slovenskih družin se je naselila na »Strawbery Hillu«, rečni strmini, ki se tako imenuje, ker so tam rasle gozdne jagode. Tam so živeli skupaj z Hrvati, Poljaki, Nemci in Čehi. V veliki večini so bili Slovenci nekvalificirani delavci in z minimalno izobrazbo. Dodatno so bili hendikepirani zaradi neznanja angleškega jezika. V tem zares težkem življenju so se lahko zanašali le drug na drugega. Delali so cele dneve, šest dni na teden, že za 5 ali 10 centov na uro. Vsak dan je bil izziv, a jim je s skromnim življenjem in skrbnim varčevanjem uspelo ustvariti svoje domove. Nedelja je bila dan za počitek in čas za obisk maše kje v bližini. Seveda so si najbolj želeli maše v slovenščini. Tako so skupaj z Hrvati zgradili cerkev sv. Janeza Krstnika. Ker so se kasneje s Hrvati sprli, so ustanovili svojo župnijo sv. Družine in to brez pristanka lokalnega škofa Thomasa Lillisa, ki se mu je zdelo nesmotrno ustanoviti še eno župnijo. Zato so se odločili za samostojno pot, neodvisno od škofije. Tako so januarja 1908 ustanovili Kranjsko-slovensko katoliško cerkveno družbo sv. Jožefa z navedenim namenom, da bi zgradi katoliško cerkev in šolo v Kansas Cityju. Ustanovitelji so bili: Ivan Bižal, Nikolaj Špehar, Peter Stark (Šterk?), Jurij Veselič in Mihael Majerle (blagajnik). Že avgusta 1908 so zgradili manjšo leseno cerkvico ter župnišče. Škof je faro Svete družine priznal šele leta 1910. To cerkvico so uporabljali vse do izgradnje zidane cerkve leta 1927. Ko je leta 1916 v njihovo župnijo prišel za župnika Janez Perše, je takoj začel razmišljati o gradnji nove, zidane cerkve. Ker pa je bilo ljudi v fari relativno malo, časi pa so bili zelo težki, je bilo farane težko navdušiti za gradnjo. Iz spoštovanja do župnika pa so na nekem banketu vseeno zbrali 700 dolarjev. S tem denarjem in iznajdljivostjo je Peršetu uspelo kupiti zemljišče na zelo lepem kraju in kmalu je sledila gradnja, ki je trajala vse do leta 1927. Janez Perše ni dolgo užival sadov svojega dela, saj je več let trpel za možganskim tumorjem. Umrl je 10. marca 1936 v starosti 68 let. Pokopan je bil na pokopališču Mount Calvary v Kansas City-ju.
Sliki Janeza Peršeta in cerkve sv. Jožefa v Leadvillu sta vzeti iz knjige: J.M. Trunk, Amerika in Amerikanci, Celovec, 1912. Vir slika cerkve sv. Družine pa je spletna stran te župnije: holyfamilychurchkck.org