Belokranjski čebelarji pridobivali nova znanja
V Kulturnem centru Semič so včeraj pripravili prvo letošnje predavanje, tokrat na temo apitehničnih ukrepov. Na povabilo Čebelarskega društva Semič in Čebelarske zveze Bele krajine je zbranim znanje podajal Vlado Auguštin, specialist za tehnologijo čebelarjenja pri Čebelarski zvezi Slovenije.
Čebelarji, ki morajo pri svojem delu obvladati številna področija, od kemije, biologije in geografije, morajo za zdravje in dobro počutje svojih čebel skrbeti skozi vse leto. To je v zadnjem obdobju še toliko bolj pomembno v luči podnebnih sprememb. Poudarek je bil tokrat na apitehničnih ukrepih, s katerimi se čebelarji borijo proti zajedavcu varoji, ki velja za njihovega največjega sovražnika, saj v čebelji družini povzroča trajno škodo. Apitehnične ukrepe izvajajo predvsem v obdobju pridobivanja medu, že zgodaj spomladi ter po potrebi do konca paše in celo po njej.
Poleg zmanjševanja števila varoj, čebelarji različne apitehnične ukrepe izvajajo tudi s ciljem izkoriščanja poznih paš, pridobivanja voska, obnavljanja satja, pomlajevanja družin ter preprečevanja rojenja.
Tudi s pomočjo tovrstnih predavanj bodo čebelarji z več znanja lahko bolje skrbeli za te pomembne opraševalce, brez katerih ni življenja.