3 napačne predstave o blagovni znamki
Za uspeh blagovne znamke je potrebno mnogo truda in časa. Če sledimo določenim preverjenim smernicam in svojo dejavnost opravljamo s srcem, je uspeh skoraj neizbežen. Kljub vsemu pa se v praksi pojavljajo naslednje napake, ko gre pri izgradnji blagovne znamke:
1. Prepričanje, da že imamo blagovno znamko. Najpomembnejše je, da imamo stalno občinstvo, ki omogoča obstoj naše blagovne znamke. Če je ta cilj dosežen, potem blagovno znamko imamo. Če pa smo za naše kupce nevidni, imamo neopazen logotip ali pa je naše sporočilo občinstvu nejasno, potem je najverjetneje čas za posodobitev ali pa izgradnjo povsem nove blagovne znamke.
2. Želimo biti nevtralni. Blagovna znamka je prav nasprotno: glasno in jasno sporočanje, da smo mi najboljša izbira na trgu. Da dosežemo to, moramo biti drugačni od drugih in z nečim izstopati, predvsem pa moramo biti opazni. Zato zavzemanje za neke vrednote, izražanje interesov ter oblikovanje zgodbe pritegne nove stranke, ki se z našo zgodbo poistovetijo. Če želimo biti nevtralni, potem ne želimo imeti blagovne znamke.
3. Prevelika investicija. Proces nastajanja blagovne znamke je dolgotrajen in stalen, kar ustvari strošek. Pa vendar, lahko na ta strošek gledamo kot na investicijo v našo blagovno znamko. Le ta podjetju na dolgi rok prinese uspeh. Za celoten proces izgradnje blagovne znamke lahko najamemo strokovnjaka ali več teh, lahko pa se odločimo, da jo ustvariti sami. Vse kar potrebujemo je čas in malo kreativnosti.
Navsezadnje je cilj izgradnje blagovne znamke profit in povečanje prodaje. Vlaganje v njen uspeh se lahko dobro obrestuje za celotno podjetje.
Sanja Hadjur
Od kulturologinje do grafične oblikovalke, z ljubeznijo do dobrih zgodb, Sanja je oblikovalka celostnih grafičnih podob, tiskovin, etiket in embalaže. Po naravi je zelo organizirana in natačna, kar že rahlo spominja na obsesivno-kompulzivno motnjo. Tako je celo življenje kot veverica nabirala razne odpadne škatlice in kozarčke ter jih ponovno uporabila. Embalaža ji predstavlja umetnost prodajne platforme in kreiranje interaktivnih vsebin ji požene veveričino kri direkt v žilo. Verjame v etični kodeks sanjskega podjetništva in vztraja pri samorealizaciji v poklicu. “Quirky” oblikovalka išče navdih v kulturah, drugačnosti in nekonformnosti, najbolj pa uživa v kolaboraciji z drugimi podjetniki, kot je ona sama. Več o njenem delu na www.typo.si.