Princip 19: Predstavitev na sejmu in česa ne smemo pozabiti
Vprašanje, ali so sejmi pasé, se pojavlja, odkar sem bil jeseni 2018 kot razstavljalec prvič na sejmu. In verjetno je vprašanje enako nesmiselno kot primerjava med spletno in fizično prodajo. Ker smo ljudje različni, imamo različne marketinške aktivnosti.
In zato se je potrebno vprašati samo eno: Ali je vaša persona, oziroma potencialni kupec, prisotna na točno tem sejmu, na katerem se nameravate predstaviti?
1/4 – Zakaj se gremo predstaviti na sejem?
Najprej na mora biti kristalno jasno, zakaj gremo na sejem. Kakšni so cilji sejma oziroma kaj je pričakovan rezultat sejma. Pričakujemo prodajo, gremo predstaviti nov produkt in testiramo trg ali pač moramo bit tam, ker bo tam tudi vsa konkurenca.
2/4 – Marketing po sejmu
Pred sejmom je verjetno povsem jasno, da moramo poslati vabila poslovnim partnerjem ali potencialnim kupcem. Če gre za pomembne poslovne partnerje in če gre za večje kupce, jim lahko tudi podarimo vstopnice in jih tudi na ta način pritegnemo. Malo manj jasno pa je, da nas tudi po sejmu čaka veliko dela.
Če smo delali na prodaji, je potrebno vse kontakte pravilno in v skladu z GDPR pravili obdelati. Pomeni, da glede na dogovor, pošljemo podatke, ponudbo ali kar smo se dogovorili s potencialno stranko na sejmu. Najslabše je, če smo šli na sejem, pobrali kup e-mail naslovov, ki pa potem zaradi pomanjkanja časa ostanejo neobdelani.
Tako ima vsaka sejemska predstavitev “tri letne čase”: priprave na sejem, predstavitev na sejmu in marketing aktivnosti po sejmu.
3/4 – Oprema sejemskega prostora
Kakovostna in lična oprema sejemskega prostora je ključna, da privabimo kupca in da pri obstoječih kupcih gradimo zaupanje. Moje osebno prepričanje je, da je boljše imeti manjši in lepo urejen prostor razstavišča, kot pa veliko kvadraturo in slabo izdelano sejemsko podobo.
V vsakem primeru, pa moramo pomisliti, kako bomo oblikovali stene sejmišča, kakšen bo pult za sprejem in kakšno promocijsko gradivo bomo imeli na tem pultu. Torej moramo poleg same zasnove prostora in izbora eksponatov, urediti še grafično opremo sten ter izdelavo katalogov, letakov ter vizitk.
4/4 - Niso vsi zaposleni prava izbira za promocijo na sejmu
Predstavitev na sejmu je konkreten finančni vložek. Pa ne samo zaradi najema prostora in opreme le-tega. Gre tudi zato, da bomo temu namenili veliko ur zaposlenih, kar pa je tudi strošek podjetja. In če vložimo delovne ure zaposlenega v predstavitev na sejmu, naj bo to oseba, ki je primerna za delo tega tipa.
Naporno je biti ves dan nasmejan, prijazen in hkrati strokoven. In če v podjetju nimate osebe, ki bi bila sposobna ves dan prijazno in strokovno komunicirati z obiskovalci sejma, je boljše, da za ta namen najamete osebo in jo priučite osnov predstavitve produkta.
Dejstvo je, da nismo vsi za vse in tudi izbiro osebja za predstavitev na sejmu je potrebno premisliti.
Zaključna misel iz Principa
Jesen je čas sejmov in prvi bodo že v kratkem. Se torej vidimo naslednji teden na Mednarodnem obrtno-podjetniškem sejmu MOS 2024, kjer bom enemu od naročnikov pomagal pri sejemski predstavitvi.
Tomaž Aupič
Sem Tomaž Aupič. Princip Studio je moj novi kreativni dom. Že med študijem arhitekture, dobro desetletje nazaj, sem se začel ukvarjati z vizualnimi komunikacijami in kreativnimi rešitvami, marketingom ter prodajo.
Namen mojih zapisov na portalu Radio Odeon je, da se spoznamo. Skozi lastne praktične primere in brez ChatGPT, vam bom skušal dati kakšen zanimiv in koristen nasvet s področja oblikovanja in spletnih rešitev.