Na vsebino

Princip 18: Fizična trgovina in digitalni marketing

Trenutno za dve podjetji rešujem enak izziv – povečanje obiskov v fizični trgovini. In ker je pri obeh enak izziv in pa tudi enak vzrok, zakaj v poslovalnici ni še več obiska, se mi je zdelo zanimivo opisati enostavno rešitev.

1/4 – Menjava generacij

Trgovci so v zadnjih tridesetih letih doživeli kar nekaj sprememb, na katere so se morali nujno privaditi, saj so ključne za uspešno poslovanje. In ena od teh se je pojavila sedaj, ko so podjetja, ustanovljena ob osamosvojitvi, prešla na tretjo generacijo kupcev. Naše babice so kupovale drugače, naše mame so imele svoje navade, naša generacija pa kupuje drugače.

Če so babice izdelke kupovale na enem mestu celo življenje, naše mamo so šle kdaj celo v Novo mesto, mi brskamo po spletu in šele potem, ‘pametni ko radio’, ‘vletimo’ v salone in trgovine.

Ne samo, da veliko več kupujemo preko spleta. Prenos znanja, kje lahko kaj kupimo v lokalnem okolju, se očitno ni zgodil v celoti.

To je pomembno predvsem zaradi tega, ker mlajše generacije preprosto ne vedo, kaj ponuja podjetje, ki je sicer med starejšimi dobro poznano in uveljavljeno. In zato brskajo po spletu, vašega podjetja pa na spletu ni. In zato gredo po parket v Ljubljano, ker preprosto ne vedo, da je možno zadevo urediti tudi lokalno.

2/4 – A ljudje vedo, kaj imate v trgovini?

Izložbe so se preselile na splet. Torej, ponudbo si najprej ogledamo na spletu in šele v drugi fazi obiščemo fizično trgovino. In če že gremo fizično v trgovino, potem pričakujemo dobro izbiro eksponatov, vzorcev in fizičnih primerov.

Kot rečeno, izložbe so se preselile na splet. Te digitalne izložbe morajo sporočati predvsem to, kaj je možno na lokaciji fizične poslovalnice dejansko videti. In ne, kaj je možno naročiti. Naročimo lahko sami preko spleta. In kako predstaviti ponudbo?

3/4 – Video sprehod po trgovini

Izkazalo se je, da ima video sprehod skozi poslovalnico oziroma trgovino, super rezultate. Dejansko se dogaja, da kupci v poslovalnicah razlagajo, da niso vedeli, da je tako dobra ter obsežna ponudba. In da so prišli, ker so videli video sprehod skozi trgovino, kjer so se prepričali, da je ponudba kakovostna in obsežna. Da se torej splača odpeljati do trgovine.

4/4 - Ne slike izdelkov, ampak slike iz trgovine

Zato je pomembno, da na spletni strani, poleg katalogov in pregleda ponudbe izdelkov, učinkovito predstavimo tudi izgled poslovalnice in nabor ponudbe. Saj kupca zanima, ali se mu splača v avto in do vaše lokacije.

In če se to sliši povsem logično, je večinoma poudarek na izdelkih in ne na razstavnih eksponatih, ki jih je možno videti v fizični trgovini.


Zaključna misel iz Principa

Zato zaključim z enostavno idejo, ki jo v praksi vidim le redko – če je vaš posel odvisen od tega, koliko obiskov imate na fizični lokaciji, poskrbite da je le-ta ustrezno predstavljena. Vem, da je vse kar pišem tako brutalno enostavno, pa hkrati to šele sedaj rešujem za 30 let stara podjetja. Torej mogoče le ni tako logično?

Vir: Princip
Tomaž Aupič

Tomaž Aupič

www.princip.si

Sem Tomaž Aupič. Princip Studio je moj novi kreativni dom. Že med študijem arhitekture, dobro desetletje nazaj, sem se začel ukvarjati z vizualnimi komunikacijami in kreativnimi rešitvami, marketingom ter prodajo.

Namen mojih zapisov na portalu Radio Odeon je, da se spoznamo. Skozi lastne praktične primere in brez ChatGPT, vam bom skušal dati kakšen zanimiv in koristen nasvet s področja oblikovanja in spletnih rešitev.

www.princip.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj