Na vsebino

O tem in onem (26)

Simbolna fotografija; Pexels, Royalty-Free Photos, Oktavianus Mulyadi
Simbolna fotografija; Pexels, Royalty-Free Photos, Oktavianus Mulyadi

Nadležne "muhe"

Prvi po-dopustniški blog namenjam nečemu, o čemer sem enkrat že godrnjal, pa ni nič pomagalo, kot tudi tokrat ne bo. Ampak bom vseeno jamral še naprej, če nič drugega vsaj zato, da »jezo« stresem na papir. Ali pa zato, da mi kdo od vas bralcev razširi obzorje.

Dolgo in predvsem vroče poletje, ki je podiralo takšne in drugačne rekorde je večino nas potisnilo v par urno dnevno brezdelje, ki smo si ga krajšali vsak po svoje. Zelo verjetno pa so nas ti vročinski valovi, kot jim pravimo, spravili v situacijo, da smo še dodatno povečali čas namenjen surfanju po spletu (kaj za vraga pa naj počnemo pri 35+ stopinjah, če nismo nekje, kjer se kaj dogaja?). Poleg družbenih (družabnih, socialnih,…ali kako se jim že reče?) omrežij in spremljanju dnevnih novic, zagotovo prednjači uporaba storitev Googlovega kanala You Tube. O tem nedvoumno pričajo tudi statistični podatki. Preko dve milijarde dnevnih ogledov je dovolj zgovoren podatek, ki pove najmanj to, da je You Tube največji monopolist, kar se deljenja video vsebin tiče. Alternative kot so Daily Motion, Vimeo, Flickr, Utreon, DTube, …..teh številk pač (še) ne dosegajo njihov nabor video vsebin ni tako širok. Imajo pa nekatere druge prednosti, a o tem kdaj drugič.

Do tu vse lepo in prav, You Tube je (zaenkrat) v osnovni verziji brezplačen in živi predvsem od objav reklam ter oglasov vseh vrst, saj je Google največji svetovni oglaševalec. In tu je »problem«, ki me zadnje čase pošteno najeda. Sredi kakšnega video posnetka v predvajano vsebino vsakih par minut vskočijo oglasi, reklame, kar po mojih kriterijih spada v kategorijo nadlegovanja. Po možnosti se to dogaja tudi sredi ogleda kakšnega glasbenega koncerta in to me zares najbolj jezi. Še najbolj je to v prispodobi podobno nadležni muhi, ki nas obletava in je nikakor ne moremo pregnati, pa naj se še tako trudimo.

Še ne dolgo tega si te oglase lahko s klikom enostavno preskočil, zdaj pa tudi to ne »pali« več oziroma čedalje manj. Običajno nas pričaka napis, da se bo videoposnetek predvajal čez nekaj sekund. To pa zna biti precej nadležna zadeva, še sploh za ljudi, ki so »na tankem« s stopnjo tolerance do reklamnih sporočil (kdo pa ni?). Le zakaj moram sredi pogovorne oddaje o čemer koli zvedeti kateri šampon je za moje lase »najboljši«? Ali res moram sredi glasbenega videospota slišati, da o pametnih naložbah denarja nimam pojma in, da lahko s pomočjo oglaševalca obogatim čez noč? Mogoče bi vse skupaj še toleriral, le če bi bile reklame vsaj malo manj butaste – nekatere izmed njih so celo zelo sporne in sodijo v zavajanje ljudi. Cenzure pa nobene, jasno.

Kako se torej znebiti tega? Teh nadležnih muh, ki se pojavijo takrat kot je to najmanj treba.

Za desetine dodatkov, ki jih lahko namestimo na svoje naprave in, ki se imenujejo zaviralci oglasov (ad-blockerji) je značilno predvsem to, da je njihova učinkovitost vse manjša, saj jih You Tube ne mara in jih tako ali drugače sčasoma delno ali v celoti onesposobi. Praviloma so tudi ti programi brezplačni, kar običajno pomeni, da je njihova učinkovitost v stilu »malo para, malo muzike«. So tudi svetle izjeme (AdGuard, uBlock Origin, Total Adblock, SurfShark, Ghostery..), a tudi pri njih polno učinkovitost prejmeš le ob plačilu t.i. »pro« verzij. Med njimi je tudi cel kup spama ali česa še bolj nevarnega za nas uporabnike tako, da je njihova uporaba iz več vidikov precej sporna. O tem si lahko preberete ogromno recenzij, analiz, mnenj na spletu.

Imamo sicer možnost , da si te oglase preko nastavitev zasebnosti v Google računu prilagodimo in izberemo možnost prikazovanja le določenih oglasov, a funkcioniranje le-tega ni optimalno, pri Android napravah pa še posebej ne.

Še ena možnost, ki (še) omejeno deluje je, da si You Tube ogledamo preko VPN serverjev, ki ne »podpirajo« oglasov. Žal so ti vse bolj redki.
Pravzaprav je edina (legalna) možnost izogibanja oglasom izbira plačljive Premium naročnine na You Tube, a ljudje imamo po defaultu raje nekaj, kar je brezplačno. Naročnina je sicer sprejemljivo dostopna vsakomur in, če nič drugega je preko nje zagotovljen tudi honorar ljudem, ki videoposnetke objavljajo. To pa je povsem etično, če sem iskren, a bi bilo lahko storjeno na drugačen način.
Obstajajo tudi bolj ali manj neproduktivne možnosti, da v pod-menujih Googlovih nastavitev izberemo opcijo : »Tega oglasa ne prikazuj več« ipd,…,a tudi to ne izklopi oglase tega oglaševalca v celoti. Ali pa, da si željene video vsebine presnamemo n.pr., vendar tak pristop ni na daljši rok ni ne vem kako uporabno racionalen.

Torej,…treba bo plačati, da nas ne bodo obletavale muhe, ki se jih ne moremo znebiti.

Pa vendar bi mogoče obstajal tudi kompromis v smeri, da bi se oglasi pojavljali bolj selektivno glede na predvajano vsebino in, da bi jih bilo manj.
Vsekakor pa tole: če že morajo biti oglasi naj se pojavljajo v pomanjšanem okencu (picture in picture window) in naj ne prekrijejo celotnega zaslona ter tako »pohodijo« predvajano vsebino. Mogoče ta opcija celo obstoja, a je meni še ni uspelo vklopiti.

Izjema je, kot mi je znano, le možnost izklopa monetizacije v nastavitvah You Tube Studio aplikacije, vendar to lahko storimo samo za posnetke, ki smo jih sami ustvarili.
Do kdaj bomo vsakih par minut prisiljeni buljiti v reklamna sporočila ne ve nihče, zdi pa se, da učinkovitega zdravila za to nadlogo ni in, da bo tega oglaševanja vse več.
Če hočeš imeti preljubi mir in si v miru ogledati željene vsebine bo pač treba seči v denarnico.

Takšno okolje so nam na nek način vsilili, nam pa zgleda ne preostane nič drugega kot, da to pragmatično sprejmemo oziroma godrnjamo še naprej.

To pa je največja težava v celi štoriji, by the way.

Scorpius

Scorpius

Kritičen do dogajanj okrog sebe, a nikoli brez sugestije. Včasih zbodem, da predramim zaspane in pasivne. Sicer pa ljubitelj narave, glasbe, tudi naprednih tehnologij, a ne njihov suženj. Nekoč deloholik, danes zmerno umirjen.

Življenski moto: kar lahko storiš danes še enkrat premisli in naredi pojutrišnjem.

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 
6
1212
1513
1811
27
31
   
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj