Na vsebino

Z odprtjem razstave začetek Jurjevanja v Beli krajini

Foto: ZiK Črnomelj
Foto: ZiK Črnomelj

V Kulturnem domu Črnomelj so z odprtjem razstave Domovina je kultura danes začeli prireditve 57. Jurjevanja v Beli krajini, ki bo z različnimi prireditvami potekalo do vključno nedelje. Zaradi ukrepov za zajezitev okužbe s covidom-19 in lažje izvedbe so tokratni petdnevni festival preselili v črnomaljsko staro mestno jedro, poudarek pa dali predvsem slovenski etnoglasbi v izvedbi znanih in manj znanih izvajalcev.

Sklop prireditev letošnjega Jurjevanja so dopoldne pričeli v Kulturnem domu Črnomelj, kjer so uradno odprli stalno, doživljajsko in animacijsko razstavo Domovina je kultura, posvečeno dogodkom na prvem osvobojenem ozemlju, zasedanju SNOS in ustanovitvi Slovenskega narodnega gledališča leta 1944 v Črnomlju ter tamkajšnjega Kulturnega doma. Črnomaljski župan Andrej Kavšek je poudaril, da je razstava velik in pomemben korak, da Občina Črnomelj spet dobi svojo zgodovinsko turistično in kulturno veljavo v slovenskem prostoru, kot jo je imela takrat, ko je predstavljala državotvorno in kulturno središče Slovenije. Otvoritve razstave sta se udeležila tudi domačina otroka vojne ter gledalca večine SNG predstav Darka Čop in Jože Strmec, ki sta se za spomenik takratnemu času snovalcem razstave zahvalila s solzami v očeh.

Na odprtju so obiskovalci prisluhnili pesmi Mateja Bora in si ogledali delček uprizorjene Molierjeve predstave leta 1944, ki jo lahko zaigrajo tudi obiskovalci razstave. Jutri se lahko udeležite brezplačnega doživljajskega vodenja po razstavi ob 10. in 16. uri.

Jurjevanjsko dogajanje na številnih prizoriščih bo pestro in bogato

Pripravili so koncerte, folklorne nastope, razstave, predstavitve in predavanja. Za najmlajše tudi otroške predstave in delavnice, na tržnici in rokodelskem sejmu pa si bo mogoče ogledati in kupiti lokalne pridelke in izdelke.

Prireditve 57. Jurjevanja bodo danes med drugim nadaljevali s predavanjem Grb mesta Črnomelj – nastanek in razvoj zgodovinarja Janeza Weissa, v Primožičevi hiši bodo odprli razstavo Klobuk za vsako priložnost, v cerkvi sv. Duha slikarsko razstavo Nostalgie Ganija Llalloshija, v pastoralnem centru razstavo obutvene dediščine in na Petrovem trgu razstavo belokranjske noše na fotografijah. Dan bodo končali s Kresnim večerom na podestu ob Lahinji.

V četrtek bodo pripravili glasbeno urico, pastirske igre, predavanje Obutvena dediščina Belokranjcev in njeno poustvarjanje v folklornih skupinah Bojana Knifica ter koncert ljudskih pravljic in pesmi.

V petek se obetajo tržnica dobrot in rokodelstva, predstavitev projektov lokalne akcijske skupine, predstava za otroke Po Sloveniji, otroška ustvarjalna delavnica, nastop glasbene skupine Ostrige, predstavitev brošure Citre v Beli krajini in koncert citrarjev, nastop tamburašev Kulturnoumetniškega društva Oton Župančič Vinica, na glavnem odru pa med prireditvijo Pleši, Jure, do jutranje ure nastopi folklornih skupin iz Maribora, Starega trga ob Kolpi, Predgrada, Vinice in Črnomlja.

V petek ob 19.30 bosta sledila še slavnostno odprtje Jurjevanja in koncert skupine Katalena.
V soboto se bo nadaljevala omenjena tržnica, pripravljajo še nastop in folklorno delavnico za otroke, nastop dragatuških tamburašev, Vokalne skupine Lan s tamburaši, nastope različnih folkloristov in med drugim še Prifarskih muzikantov.

V nedeljo Črnomaljce čakajo še osrednja belokranjska prireditev ob državnem prazniku, nastopi tamburašev in folklornih skupin, godbeniški festival, nastopi glasbenih skupin Suha južina band, Katice, Izidorja Erazma Grafenauerja in Godalnega kvarteta Dissonance, po koncu festivala pa še koncert Marko bande.

Obiskovalci bodo na prireditvah lahko okušali posebnosti belokranjske kuhinje in tukajšnje vino.

Vir: STA, ZiK Črnomelj
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj