Na vsebino

Cirkus ob Kolpi kot učenje za življenje

Skala je organizacijska enota Zavoda Salesianum, ki je zasebna, neprofitna, nepolitična in nevladna organizacija. Center priložnosti za mlade in otroke predstavlja in vzpostavlja varno okolje, kjer obstaja ravnovesje med učenjem, ustvarjalnostjo, telesno vadbo in osebnostno rastjo.

Del njihovega pestrega programa dejavnosti so tudi tradicionalni tabori ob Kolpi, kjer med šolskimi počitnicami organizirajo različne dejavnosti za otroke in mladostnike, na katerih ne manjka ustvarjanja, igre, druženja, pogovora, veselja, novih prijateljstev in časa za sprostitev. Zadnja leta so se ustalili na čudoviti lokaciji v Pobrežju, kjer so našli odmaknjen kotiček za številne aktivnosti, ki jih izvajajo na taboru. O tem in še čem smo se pogovarjali z vodjo Skale Boštjanom Jamnikom.

Tabori ob Kolpi so ena vaših tradicionalnih dejavnosti. Čemu so namenjeni in koliko let že prihajate v Belo krajino oz. Pobrežje?

Vse od začetka delovanja Skale, torej od leta 1997, so bili tabori sestavni del programa. Mladi so odhajali na Uskovnico, Nadižo, Ankaran, zadnja leta pa na reko Kolpo. Tudi na Kolpi smo bili v različnih krajih, vendar smo se zadnja leta ustalili v Pobrežju. Lokacija je čudovita. Že sama Kolpa nam s svojo vodo in možnostjo kopanja omogoča sprostitev. Biti v naravi, začutiti njeno veličino je pomemben vidik tabora. Potem je tu skupno bivanje, pripravljanje obrokov, postavljanje ognja, pomivanje posode, itd... Vedno znova prihaja tudi do konfliktov. Reševanje le - teh je sestavni del življenja in tega se učimo na taborih.

Za naš program je pomembno, da smo lahko malo odmaknjeni. Ker pripravljamo različne igre in druge dejavnosti, je dobro, da ne motimo drugih in da tudi drugi preveč ne motijo našega programa. Zato nam je ta prostor res super. Radi pa bi poudarili, da nam gredo zelo na roko in so nam res veliko pomagali domačini oz. lastniki Domačije Kuzma, za kar smo jim res hvaležni.

Koliko taborov ste letos pripravili ob Kolpi? Kdo so udeleženci tabora in od kod prihajajo?

Letos smo organizirali štiri tabore, ki so potekali od 24. junija pa vse do 20. julija. Na prvih treh so predvsem otroci in mladi iz Ljubljane, še posebej iz Fužin in Most, medtem ko so bili na četrtem mladi tudi iz drugih držav. Prvi tabor - cirkuški je potekal takoj po koncu šolskega leta. Na njem so sodelovali otroci, ki že obiskujejo naš cirkus Fuskabo in imajo vsaj neko cirkuško predznanje. Poudarek je bil predvsem na cirkuških delavnicah. Nato je sledil tabor za starejše, ki so se ga udeležili mladostniki od 7. razreda dalje. Namen je predvsem aktivno skupno življenje, teambuilding, preizkušanje v novih veščinah in seveda sprostitev v vodi.

Temu taboru je sledil tabor za mlajše, na katerega so se vpisali otroci do zaključenega 6. razreda starosti. Na tem taboru smo razmišljali ob filmu Pogum. Pogovarjali smo se o naših družinah, strahovih, kaj pomeni pogum, itd... Obiskali smo tudi kmetijo in se vozili s kanuji. Zadnji tabor pa je bil mednarodni, na katerem smo poleg mladih iz Slovenije gostili mlade iz Srbije, Črne gore in Italije. Na žalost se nam Rusi niso mogli pridružiti. Tematika je bila varovanje narave, kar so mladi skušali izraziti preko cirkuških veščin.

Na letošnjih taborih so bile skupine tako starostno, kot tudi številčno zelo različne. Vsega skupaj je bilo na taborih 110 udeležencev, na kar smo zelo ponosni.

Na taboru pripravljate raznovrstne dejavnosti. Kakšni so odzivi udeležencev? Se radi vračajo?

Tabori so si po vsebinski in starostni plati zelo različni, vendar so nekateri elementi skupni. Tako imamo zjutraj vedno skupno ogrevanje, kasneje pa tudi uvod v dan, ko naredimo evalvacijo za prejšnji dan (se pogovorimo, kaj je bilo ok in kaj ne), ter odpremo kakšno novo tematiko. Na taborih vedno igramo velike igre, kot so Lov na zaklad, Master chef, Minuta do zmage, itd... Dopoldne je namenjeno za kakšno specifično delavnico ali dejavnost. Seveda je veliko tudi kopanja, po večerji pa večinoma igramo tradicionalno igro bejzbol. Dan zaključimo ob ognju, ki ga vsak dan pripravi druga skupina. Sledi še filmski večer, kulturni večer, kviz, nočna igra Ugasni luč, prepevanje. Poseben je tudi zadnji večer, ko si večerjo pripravimo na ognju in spečemo hrenovke, se posladkamo s pečenimi bananami in penicami. Mladi se vračajo predvsem zaradi dobrega počutja, lepega okolja, programa, predvsem pa tudi zaradi svojih prijateljev.

Zanimivo je, da ponujate tudi edinstvene in varne pogoje za izvajanje zračnih in talnih akrobacij, obvladovanja ravnotežja, žongliranja in drugih cirkuških veščin. Gre za t.i. socialni cirkus. Kakšen je njegov namen in kako poteka vadba na samem taboru?

Ko pomislimo na cirkus pomislimo predvsem na žongliranje, klovne, morda živali ... Vendar je cirkus veliko več - je učenje za življenje. Lahko se učimo samo nekih veščin (npr. vrtenje kitajskega krožnika, plezanje po svili), ali pa se ob tem učimo tudi novih veščin za življenje. Socialni cirkus pomeni, da gledamo na otroke in mlade celostno ter ga pripravljamo na življenje. Cirkus ponuja pri tem ogromno možnosti. Vsakdo se lahko prepozna v kakšnem rekvizitu in tam postane zelo dober. To mu vliva večjo samozavest.

Cirkus ni tekmovalen, zato se ni potrebno dokazovati. Je hkrati povezovalen, saj moraš za samo predstavo sodelovati z drugimi. Uči nas potrpežljivosti, vztrajnosti ... Ko vse te elemente vključimo, vidimo, da je cirkus veliko več, kot samo preprosta veščina. Socialni cirkus se imenuje torej zato, ker pomaga otrokom in mladim v celostni rasti. Zato se v sam cirkus vključuje tudi veliko skupinskih iger, prostega učenja rekvizitov, vedno pa je sestavni del tudi skupna evalvacija.

Tabori so torej veliko več kot le taborjenje v šotorih ob reki Kolpi ...

V času, ko vsi hitimo, ko se srečujemo s številnimi negativnimi stvarmi in ko postajamo drug drugemu tujci se je potrebno ustaviti in dobiti tudi pozitivne izkušnje. Na taborih se izogibamo oz. minimalno uporabljamo telefone. Smo veliko skupaj. Nimamo tušev in udobnih WC-jev, vendar nam nič ne manjka. Dobiti eno tako izkušnjo je največja popotnica za življenje. Tabori so počitnice in hkrati učenje za življenje.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj